Tania linia lotnicza Ryanair uruchomi od grudnia połączenie pomiędzy Krakowem a podparyskim lotniskiem Beauvais. Będzie to 22. trasa obsługiwana przez te linie z krakowskiego lotniska.Menadżer ds. marketingu i sprzedaży Ryanair Laszlo Tamas poinformował podczas środowej konferencji prasowej, że samoloty na trasie Kraków - Beauvais będą latać trzy razy w tygodniu - we wtorki, czwartki i soboty. Początek lotów zaplanowano na 13 grudnia.

Tamas przewiduje, że w tym roku Ryanair obsłuży w krakowskim lotnisku milion pasażerów, czyli jedną trzecią całości ruchu w tym porcie. Będzie to też jedna trzecia wszystkich pasażerów obsłużonych przez irlandzką linię na 9 polskich lotniskach, do których ona lata.

"Kraków stał się głównym lotniskiem dla Ryanair w Polsce" - zaznaczył. Irlandzka linia lata z Krakowa do miast w Hiszpanii, Włoszech, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Irlandii, Norwegii, Belgii oraz na Maltę. Przewoźnik zapowiedział, że na zimę zawiesi część połączeń o charakterze wakacyjnym, ale wrócą one wraz z przyszłorocznym letnim rozkładem lotów. Zawieszone będą m.in. loty do Malagi, Barcelony Reus, na Maltę, Trapani na Sycylii i Pisy.

Tamas powiedział, że w przyszłym roku Ryanair będzie chciał uruchomić z Krakowa także nowe połączenia. Pod uwagę brane są m.in. Portugalia, Grecja i Majorka. Międzynarodowy Port Lotniczy Kraków-Balice jest drugim co do wielkości (po warszawskim porcie im. Chopina) lotniskiem w Polsce. Z lotniska korzysta regularnie 18 przewoźników, port współpracuje także z kilkunastoma liniami czarterowymi. W zeszłym roku port obsłużył blisko 2,7 mln pasażerów.