Decydując się na remont naszego mieszkania, zwykle bierzemy pod uwagę pozyskanie środków za pomocą kredytu gotówkowego lub, jeżeli jest taka możliwość, z własnych środków. Jeżeli skorzystaliśmy z tej pierwszej opcji, należy się liczyć z kosztem odsetek dochodzącym do 20 proc. w skali roku.

Reklama

Istnieje również możliwość skorzystania z karty kredytowej lub kredytu w naszym koncie osobistym. Trzeba jednak zwrócić uwagę, iż te rozwiązania nie mają z góry określonego harmonogramu rat przez co spłata zadłużenia może się zdecydowanie wydłużyć. Dlatego należy pamiętać, żeby zrobić to jak najszybciej – zwykle bowiem zarówno karty kredytowe, jak i debet w koncie oprocentowane są bardzo wysoko, i niech nie dziwi nas oprocentowanie do 20 proc. w skali roku.

Będąc jednak właścicielem remontowanej nieruchomości, możemy znacznie obniżyć koszty finansowania prac remontowych. Znacznie tańszym rozwiązaniem może okazać się kredyt hipoteczny, wzięty na cele remontowe, a zabezpieczeniem takiego kredytu będzie nasza nieruchomość.

Kredyt hipoteczny czy kredyt gotówkowy?

Konkurencyjnym rozwiązaniem dla najlepszego nawet kredytu gotówkowego jest kredyt hipoteczny. W przypadku tego drugiego, możemy rozłożyć spłacanie na znacznie dłuższy czas – nawet 20 czy 30 lat. To znacznie odciąży nasze domowe finanse. Rata będzie zdecydowanie niższa niż w przypadku pożyczki gotówkowej, udzielanej na maksymalny okres kredytowania (10 lat) . Również oprocentowanie takiego kredytu może być nawet dwukrotnie niższe.

Pamiętajmy jednak, że w przypadku produktu hipotecznego musimy się liczyć z dodatkowymi kosztami, związanymi z przyznaniem kredytu oraz ustanowieniem hipoteki na rzecz banku w tym z: ubezpieczeniem pomostowym, ubezpieczeniem na życie, kosztem wpisu w księdze wieczystej oraz prowizją za udzielenie kredytu. Przy pożyczce gotówkowej najczęściej występującym kosztem oprócz prowizji za udzielenie może być ubezpieczenie kredytu, które w wielu ofertach może być obowiązkowe .

>>> Wyszukaj, porównaj i wybierz kredyt gotówkowy na remont.

Kiedy dostanę kredyt, a kiedy pożyczkę?

Na pieniądze z pożyczki gotówkowej poczekamy zwykle maksymalnie kilka dni i po otrzymaniu pozytywnej decyzji kredytowej właściwie kończą się wszelkie formalności. Na informację o przyznaniu kredytu hipotecznego zwykle czeka się dłużej, a cały proces od przyznania do wypłaty kredytu może "zamknąć” się nawet w kilka tygodni. Co więcej, kredyt hipoteczny na remont przyznawany jest na konkretny cel, podczas gdy kredyt gotówkowy możemy wykorzystać na cel dowolny. Z tego względu banki w większości przypadków wymagają udokumentowania dzieła wykonanego przy pomocy kredytu hipotecznego na remont - zdjęciami lub fakturami.

Gdzie po pożyczkę, gdzie po kredyt hipoteczny?

Ważne, by dokładnie porównać dostępne na rynku kredyty hipoteczne i kredyty gotówkowe. Przed wizytą w banku powinniśmy dokładnie przeanalizować koszty całkowite pożyczki lub kredytu, a następnie skonfrontować je z możliwościami domowego budżetu. Na tej podstawie podejmujemy decyzje o sposobie i okresie kredytowania.

Pamiętajmy także o niezwykle ważnym elemencie w procesie decyzyjnym jakim jest czas. Kredyt gotówkowy jesteśmy w stanie zaaranżować w przeciągu kilku dni, a kredyt hipoteczny może zostać wypłacony w ciągu miesiąca. Kredyt hipoteczny jest również znacznie niżej oprocentowany – zmniejsza to więc nasze koszty. Co więcej, aktualnie trwają liczne promocje hipotek w bankach. Może warto więc zainteresować się ofertą z obniżoną marżą lub prowizją za udzielenie kredytu hipotecznego?

>>> Sprawdź gdzie dostaniesz kredyt hipoteczny na remont mieszkania

p