Najnowsze zestawienie najkorzystniejszych pożyczek i kredytów gotówkowych przynosi niemałe zmiany w czołówce porównania. Szturmem na pierwszą pozycję wdarła się propozycja Getin Bank z produktem „Wygodny Kredyt Gotówkowy”, gdzie szczególnie kuszące są główne parametry tego kredytu, czyli niska stawka prowizji za udzielenie kredytu w wysokości tylko 2 proc. oraz bardzo niskie oprocentowanie nominalne na poziomie 8,4 proc.!

Reklama

Getin, Volkswagen, Lukas – tak wygląda czołówka

Przy takich parametrach oferty, kredyt w wysokości 5 000 zł, ze skredytowaną prowizją wliczoną do wysokości raty, z dwunastomiesięcznym okresem spłaty kosztować nas będzie tylko 445 zł miesięcznie! O 4 zł więcej miesięcznie (449zł) zapłacimy w ramach oferty „Kredytu Plus” dostępnego w Volkswagen Banku. Na trzecim miejscu uplasowały się oferty „Kredytu gotówkowego” Lukas Banku oraz „Kredytu na Miarę” Polbanku EFG z oprocentowaniem wynoszącym odpowiednio 18,99 proc. i 11,99 proc. oraz stawką prowizji 0 proc. i 3 proc.

Wybierz najlepszy kredyt gotówkowy

W ramach tych propozycji miesięczna rata wyniesie klienta 456 zł. Na uwagę zasługuje oferta Lukas Banku, gdzie klient, który zdecyduje się na otwarcie konta osobistego (bez opłaty za jego prowadzenie oraz z darmowymi zleceniem spłaty kredytu) otrzyma kredyt bez prowizji! Jedynym warunkiem jest zasilania comiesięczne rachunku kwotę nie mniejszą niż 800 zł.

PKO BP i Pekao SA nie chcą zostać w tyle

Ciekawie prezentuje się również propozycja "Szybkiego serwisu kredytowego” dostępnego w PKO Banku Polskim, gdzie po zakupie ubezpieczenia obniżona zostanie stawka prowizji za przyznanie kredytu do poziomu 4 proc.. Składka ubezpieczeniowa płatna jest w tym przypadku w cyklach comiesięcznych, czyli nie podwyższa kwoty kredytu jak ma to miejsce we wszystkich (!) pozostałych ofertach ubezpieczeń proponowanych w ramach sprzedaży wiązanej z kredytami i pożyczkami gotówkowymi w pozostałych bankach. Koszt takiej ochrony wynosi tylko 0,25 proc. kwoty kredytu!

Odnotować należy również najnowszą ofertę specjalna Banku Pekao S.A., w ramach której klienci mogą otrzymać "Pożyczkę ekspresową” bez prowizji - wystarczy tylko otworzyć rachunek osobisty. Dużym minusem tej propozycji jest jednak wysokość oprocentowania, która kształtuje się na jednolitym poziomie aż 19,99 proc. w skali roku!

W najbliższym czasie nie należy spodziewać się zmian stóp procentowych. Czterokrotność stopy procentowej kredytu lombardowego NBP, określa maksymalny poziom oprocentowania, które banki mogą inkasować od klientów. Zatem okres przedwakacyjny powinien obfitować w oferty z oprocentowaniem nieprzekraczającym 20 proc., a zapewne intensywnie komunikowane będą benefity wynikające z preferencji dla stałych klientów danej instytucji (niższa prowizja), możliwości odroczenia spłaty kredytu na okres powakacyjny oraz korzyści wynikających z pakietów ubezpieczeniowych na wypadek ryzyka utraty pracy, poważnego zachorowania lub innych nieszczęśliwych wypadków.

Przez Internet taniej

Kilka banków w stałej ofercie wprowadziło preferencyjne warunki cenowe dla wniosków składanych za pośrednictwem Internetu – przykładowo oprocentowanie kredytu gotówkowego w BZ WBK wynosi 17,99 proc. i jest niższe nawet o 2pp. od tego składanego w placówce banku czy też oferta Allianz Banku ze zredukowaną do zera stawką opłaty przygotowawczej. Wspomnieć należy też o propozycji banku BGŻ i jej "Pożyczki Tu i Teraz”, gdzie obniżona o połowę jest prowizja dla wniosków składanych za pośrednictwem telefonicznego serwisu.

Zaczyna się robić ciekawie – jak zareagują konkurenci, aby dostosować swoje produkty do najlepszych praktyk stosowanych na rynku? Wyjaśni się zapewne już niebawem, a zyskać na tym będą mogli tylko klienci. O kredyt warto się pospieszyć, bo już od jesieni zacznie obowiązywać restrykcyjna Rekomendacja T – ograniczająca w sposób drastyczny poziom relacji obciążeń kredytowych – o kredyt zapewne będzie wtedy duuużo trudniej…

p

Założenia: kredyt na 5000 zł, okres kredytowania 12 miesięcy, prowizja za udzielenie kredytu – powiększa kwotę kredytu.