Zadłużenie Polaków z tytułu kart kredytowych maleje już trzeci miesiąc z rzędu - zauważa "Polska The Times", powołując się na dane Narodowego Banku Polskiego.

Reklama

"To efekt tego, że w poprzednich miesiącach banki ograniczyły ich wydawanie, obawiając się, że klienci przestaną spłacać swoje długi" - mówi Mateusz Ostrowski z firmy Open Finance. W końcu marca z tytułu transakcji wykonanych kartami kredytowymi Polacy winni byli bankom 14,7 mld zł. To o 400 tys. zł mniej niż miesiąc wcześniej. "Marzec był trzecim miesiącem z rzędu, kiedy zadłużenie na kartach spada, chociaż przez poprzednie lata dynamicznie rosło" - komentuje Ostrowski. Spadające zadłużenie na kartach to konsekwencja większej ostrożności banków: nie wydają już kart kredytowych tak chętnie jak jeszcze kilka miesięcy temu.

Ale z drugiej strony, w marcu po raz pierwszy od czterech miesięcy wzrosła wartość innych kredytów konsumpcyjnych, np. zadłużenie z tytułu kredytów w koncie, a także pozostałe pożyczki (gotówkowe, ratalne czy samochodowe) - zaznacza gazeta. "W sumie zadłużenie Polaków z tytułu pożyczek konsumpcyjnych wzrosło w marcu o prawie miliard złotych do 135,6 mld zł" - potwierdza Ostrowski.