Zmiany, jakie zaszły na rynku podyktowane były nałożeniem się na siebie kilku istotnych czynników. Ceny ropy naftowej i paliw gotowych mocno spadły m.in. za sprawą ujawnionych kłopotów banku Goldman Sachs. Warto przypomnieć, że Goldman Sachs został pozwany za nieujawnienie informacji, dotyczących inwestycji w sferze niepewnych aktywów hipotecznych CDO. Straty, jakie wskutek działań Goldman Sachs ponieśli inwestorzy, mogły sięgać miliarda dolarów. Reakcja inwestorów na oskarżenia GS była szybka i spowodowała widoczny spadek cen ropy i paliw gotowych.

Reklama

Po gwałtownej obniżce pojawiła się spodziewana korekta cen w górę. Czwartkowy raport na temat stanu rezerw surowca i paliw gotowych w amerykańskich magazynach także był niespodzianką dla większości. Wbrew podejrzeniom bowiem – zarówno zapasy ropy, jak i paliw destylowanych wzrosły. Zmiany zniżkowe wiązać można także z informacją Eurostatu, o deficycie sektora finansów publicznych w Grecji, który oszacowano na 13,6% PKB. Umacnia się także amerykańska waluta – co tradycyjnie oznacza pewne obniżenie cen surowca.

W Polsce bez echa

Ceny średnie w polskich rafineriach nie zareagowały na zmiany, Złotówka ma bowiem dosyć stabilny wobec dolara kurs, co powoduje, że nie odczuwamy zmian tak wyraźnie. W tym tygodniu średnia cena benzyny bezołowiowej 95 wzrosła o 26,5 zł/m3, a benzyny 98 o 28,5 zł/m3. Dzisiaj dla Pb95 wynosi ona 3547,50 zł/m3, a dla Pb98 3655 zł/m3. Olej napędowy, mimo drobnej obniżki na początku tygodnia, powrócił już do poziomu cen z 17 kwietnia i kosztuje średnio 3287,50 zł/m3.

W obrocie detalicznym cena benzyn nadal wzrasta. Szesnasty tydzień roku zapisał się podwyżką średnich cen Pb95 i Pb98 o dwa grosze. Podobny trend dotyczył także paliwa do silników dieslowskich – tu zmiana wyniosła średnio 7 groszy na litrze oleju. W przypadku LPG zanotowaliśmy jednogroszowy spadek średniej ceny, która utrzymuje się na poziomie ok. 2,18 zł/l. Tradycyjnie już najdrożej wypadło kierowcom płacić na stacjach województwa opolskiego, najtaniej zaś tankować można było w dolnośląskim (Pb95) i śląskim (Pb98 i ON)

Spodziewane wzrosty w rodzimych rafineriach

Jak prognozuje e-petrol.pl, ceny w polskich rafineriach mogą wzrosnąć w najbliższych dniach o 12-15 zł/m3 dla benzyn oraz o ok. 10-15 zł dla paliwa dieslowskiego. Nieznacznie może także ulec zmianie cena oleju opałowego – szacunkowo o ok. 10 zł/m3.

Nadchodzący tydzień według prognoz e-petrol.pl może przynieść nieznaczne wzrosty cen paliw na stacjach. Szacunki dotyczące Pb95 wskazują na wartość 4,61-4,74 zł/l. Benzyna Pb98 powinna znaleźć się w przedziale 4,75-4,88 zł/l. Olej napędowy prawdopodobnie również systematycznie będzie drożał, a szacowana wartość litra ON wyniesie ok. 4,20-4,40 zł. Poziom cen gazu płynnego nie będzie się zmieniał tak zdecydowanie i – w zależności od regionu kraju – będzie kształtował się między 2,05 a 2,22 zł/l.