Wielkimi krokami zbliża się czas przedświątecznego szału zakupowego. Na ten okres przygotowują się wszyscy – od klientów, przez handlowców na grupie bankierów, która umożliwi nam sfinansowanie wszystkich wokoło świątecznych potrzeb. Jeżeli saldo środków na koncie przyprawia nas o ból głowy a pomysłów na uzyskanie szybkiego zastrzyku gotówki brak rozwiązaniem może być oferta kredytu gotówkowego. W niektórych bankach przywdzianego w świąteczne opakowanie.

Reklama

Gdzie po kredyt

Z reguły na najlepszą ofertę szybkich pożyczek i kredytów gotówkowych możemy liczyć w tym banku, w którym prowadzony jest nasz rachunek osobisty. Tam, gdzie wpływa nasza pensja albo innego rodzaju dochody, gdzie bank w najprostszy możliwy sposób (zna klienta) może zbadać współpracę i ocenić wiarygodność i zdolność kredytową klienta.

>>>Aktualne porównanie kredytów gotówkowych

Jednak banki agresywnie konkurując pomiędzy sobą o pozyskanie nowych klientów (nawiązując współpracę w ramach jednego produktu – uzyskują pole do popisu w zakresie możliwości zaoferowania produktów powiązanych takich jak przykładowo konto osobiste z bankowością elektroniczną do praktyczniejszej, prostszej i tańszej obsługi kredytu, ubezpieczenia czy w przyszłości programów oszczędnościowych lub zwykłych lokat terminowych).

Najkorzystniejsze kredyty to rzadko te… promocyjne

Reklama

Najlepszy kredyt to oczywiście taki, którego koszt nie nadwyręży nadmiernie domowego budżetu. Co chwila kuszeni jesteśmy przez banki różnego rodzaju ofertami specjalnymi lub promocjami. Z reguły jednak warunki umożliwiające skorzystanie z wyjątkowej oferty są tak skonstruowane, aby docelowa grupa odbiorców promocji nie była zbyt liczna.

Przykładowo najnowsze propozycje specjalne oferowane przez PKO Bank Polski w produkcie „Max Pożyczka Mini Rata” umożliwiają zaciągnięcie pożyczki wyłącznie na okres 12 miesięcy z obowiązkowym ubezpieczeniem, co przy dodatkowym ograniczeniu w postaci maksymalnej kwoty do 5000zł (pierwsza opcja dla pożyczek w kwocie do 3000zł cechuje się niskim nominalnym oprocentowaniem w wysokości 6,99 proc., w drugiej zaś opcji dla kwot powyżej 3000zł do 5000zł uzyskamy pożyczkę bez prowizji – stawka wynosi 0 proc.).

>>>Jak tanio pożyczyć na święta

Oferta promocyjna kredytu gotówkowego „6,9 proc. ze zwrotem odsetek” w euro bank również charakteryzuje się tym, że ograniczona została maksymalna kwota do 6000zł, okres spłaty do trzech lat oraz wymagany jest zakup ubezpieczenia (zamienny na poręczenie dwóch osób o odpowiednich dochodach…)

Bezwzględnie porównywać należy rzeczywistą roczną stopę oprocentowania (tzw. RRSO) kredytu, gdyż z założenia powinna ona zawierać w sobie wszystkie opłaty, prowizje i koszty (takie jak np. ubezpieczenie kredytowane za cały okres ochronny). Alternatywnym rozwiązaniem dla kredytu gotowkowego może być kredyt w rachunku (tzw. kredyt w rachunku lub odnawialny), który jest tańszy od zwykłej „gotówki”, najczęściej jednak wymagane jest posiadanie rachunku w danym banku, zasilanego regularnie wpływami z tytułu wynagrodzenia od kilku miesięcy lub przeniesienie historii rachunku z poprzedniego banku i otwarcie konta w nowej instytucji.

>>>Nie musisz płacić rat kredytu

Opcją dla najbardziej zdeterminowanych, których nie przeraża ilość wymaganych dokumentów oraz procedura przyznania kredytu są wszelkiego rodzaju pożyczki i kredyty hipoteczne (zabezpieczeniem jest posiadana nieruchomość) będąca najtańszym sposobem na sfinansowanie bieżących potrzeb. Rekomendujemy jednak najprostsze w swojej formule rozwiązanie czyli bieżące oszczędzanie celem uniknięcia kredytu.

Porównanie wybranych kredytów w kwocie 3000 zł spłacanych w 12 miesięcy (raty równe):

p