Kup samochód przed końcem roku, a skorzystasz na odliczeniu VAT od tego zakupu. To reklamy, które co dzień zachęcają do wydania pieniędzy na nowe auto. Chwyt reklamowy być może dobry, tylko nie do końca prawdziwy. Prawdą jest, że Ministerstwo Finansów planuje wprowadzić zakaz odliczania VAT od kupna pojazdów i paliwa do nich na trzy lata.

Reklama

Kłopot w tym, że na takie ograniczenie zgodę musi wyrazić Unia Europejska, a dokładnie Komitet ds. VAT. I taką zgodę wyraził, ale tylko na wprowadzenie zakazu odliczania VAT od paliwa. Co do zakupu samochodów decyzja jeszcze nie zapadła. Strona polska złożyła w tej sprawie wniosek, tyle tylko że na jego rozpatrzenie Komitet ma osiem miesięcy od jego złożenia.

Jeśli termin ten zostanie wykorzystany i Komitet zgodzi się na wprowadzenie zakazu, zmiany w odliczaniu VAT od kupna aut – uwzględniając również proces legislacyjny – zostaną wprowadzone najwcześniej w połowie przyszłego roku, co zresztą potwierdziło nam Ministerstwo Finansów. Zatem na zakupy samochodów z odliczeniem VAT podatnicy mają nie dwa, lecz prawie osiem miesięcy.

Więcej informacji: Jeszcze 8 miesięcy można odliczać VAT od aut i paliwa

p