Oni dostaną emeryturę olimpijską
Medaliści wyłącznie Igrzysk Dobrej Woli prawo do świadczenia nabędą od wtorku, po wejściu w życie nowelizacji ustawy o sporcie, uchwalonej przez Sejm 5 grudnia. Będą to: Joanna Kubik-Burzyńska, Grzegorz Myszkowski (żeglarstwo), Wanda Panfil, Ewa Kasprzyk (obie lekkoatletyka), Aneta Arak-Goska Andrzej Basik, Wiesław Błach (wszyscy judo), Paweł Najdek, Piotr Krukowski (obaj podnoszenie ciężarów), Elżbieta Urbańczyk-Baumann, Barbara Hajcel (obie kajakarstwo), Katarzyna Skorupińska (gimnastyka artystyczna), Piotr Rysiukiewicz, Tomasz Czubak, Piotr Haczek, Robert Maćkowiak, Krystyna Zabawska-Danilczyk (wszyscy lekkoatletyka), Dorota Zagórska-Siudek, Mariusz Siudek (oboje łyżwiarstwo figurowe), Bartosz Kizierowski (pływanie), Anna Bajan-Szteyn, Iwona Kowalewska-Dąbrowska, Barbara Kotowska-Skrzypaszek, Wiesław Chmielewski, Piotr Maciaszczyk i Paweł Olszewski (wszyscy pięciobój nowoczesny).
Potentat finansowy inicjatorem Igrzysk Dobrej Woli
Igrzyska Dobrej Woli (Goodwill Games) były międzynarodowymi zawodami sportowymi rozegranymi w latach 1986–2001. Zawody miały przyczynić się do zatarcia politycznych napięć między USA i ZSRR, które doprowadziły do bojkotów największej imprezy sportowej świata – igrzysk olimpijskich – w Moskwie w 1980 roku i cztery lata później w Los Angeles. Ich inicjatorem był amerykański potentat finansowy Ted Turner, a za zadanie miały promowanie przyjaźni i zrozumienia między narodami właśnie poprzez sport, w duchu dobrej woli i szerokiej współpracy.
Pierwsze Igrzyska Dobrej woli zostały rozegrane w 1986 roku w Moskwie, a kolejne w Seattle (1990), Sankt Petersburgu (1994), Nowym Jorku (1998) oraz australijskim Brisbane (2001). Jedyna odrębna zimowa edycji odbyła się w 2000 roku w Lake Placid i była zapowiedzią igrzysk olimpijskich 2002 roku w amerykańskim Salt Lake City.
Tyle wynosi emerytura olimpijska
Łącznie polscy sportowcy wywalczyli w Igrzyskach Dobrej Woli 35 medali, w tym 10 złotych, 13 srebrnych i 12 brązowych. W Polsce tzw. emerytury olimpijskie przyznawane są sportowcom, którzy zdobyli medale igrzysk, paralimpiady, Zawodów Przyjaźni w 1984 roku, olimpiad szachowych i mistrzostw świata głuchych. Kwota miesięcznego świadczenia od 1 stycznia wzrosła do 4967,95.
Projekt nowelizacji ustawy o sporcie - zawierający rozszerzenie wypłaty świadczeń o medalistów Igrzysk Dobrej Woli - powstał z poparciem Polskiego Komitetu Olimpijskiego, Towarzystwa Olimpijczyków Polskich oraz indywidualnych przedstawicieli środowiska sportowego, podpisany przez 23 posłanki i posłów Klubu Parlamentarnego Lewicy. 5 grudnia 2024 w głosowaniu nad projektem ustawy wzięło udział 443 posłów, którzy oddali 424 głosy "za" oraz 19 "przeciw". Nikt się nie wstrzymał. Później projekt poparło 92 senatorów, wszyscy, którzy wzięli udział w głosowaniu. Prezydent RP Andrzej Duda podpisał ustawę 7 stycznia.
Liczba beneficjentów może zostać powiększona
Zgodnie z informacją Ministerstwa Sportu i Turystyki w styczniu tego roku świadczenie pieniężne ze środków budżetu państwa pobierało 597 osób, w tym 251 medalistów igrzysk olimpijskich, 277 medalistów igrzysk paraolimpijskich i igrzysk głuchych, 60 medalistów zawodów "Przyjaźń 84" oraz dziewięciu medalistów olimpiady szachowej. Liczba beneficjentów może zostać powiększona o zawodników sztafety 4x400 m z Igrzysk Dobrej Woli w Brisbane, która zajęła w finale czwarte miejsce za USA, Jamajką i Bahamami. Biegli w niej Rafał Wieruszewski, Jerzy Bocian, Filip Walotka i Paweł Januszewski. Dopiero w 2008 roku okazało się, że startujący w barwach USA Antonio Pettigrew stosował zakazany lek o właściwościach dopingujących. Anulowano więc wszystkie wyniki, rekordy i medale wywalczone przez niego, w tym także sztafety, osiągnięte w latach 1997-2001. Komitet organizacyjny zawodów w Australii w 2008 roku już nie istniał, dlatego Polakom medalu nie wręczono.