Dla większości zobowiązań wynoszą one 6 lat, dla długów czynszowych – 3 lata, a dla roszczeń wynikających z umowy sprzedaży – 2 lata. A jak wygląda kwestia długu, który został przekazany do komornika?
Przedawnienie długu u komornika. Czy to możliwe?
W praktyce, dług przekazany do komornika nie ulega przedawnieniu. Dzieje się tak, ponieważ komornik niezwłocznie podejmuje działania egzekucyjne, co przerywa bieg przedawnienia. Nawet jeśli postępowanie zostanie umorzone z powodu braku możliwości wyegzekwowania należności, istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że wierzyciel ponownie skieruje sprawę do komornika przed upływem terminu przedawnienia, co ponownie przerwie jego bieg.
Czy można umorzyć dług u komornika?
Umorzenie długu u komornika jest możliwe jedynie poprzez zakończenie postępowania egzekucyjnego. Taka sytuacja może mieć miejsce:
- Z mocy prawa – np. w przypadku ogłoszenia upadłości konsumenckiej przez dłużnika.
- Na wniosek – gdy dłużnik i wierzyciel zawrą ugodę.
- Z urzędu – np. jeśli jedna ze stron postępowania nie posiada osobowości prawnej.
Czy dług u komornika można rozłożyć na raty?
Komornik nie ma kompetencji, by decydować o rozłożeniu długu na raty – taka decyzja należy wyłącznie do wierzyciela. Aby rozważyć taką możliwość, dłużnik powinien skontaktować się z wierzycielem i przedstawić swoją propozycję ratalnej spłaty zadłużenia.
Jak sprawdzić dług u komornika?
Najprostszym sposobem na sprawdzenie aktualnego stanu zadłużenia jest kontakt z kancelarią komorniczą prowadzącą sprawę. Można to zrobić:
- telefonicznie,
- mailowo,
- osobiście.
Obserwuj kanał Dziennik.pl na WhatsAppie
Źródło: MEDIA