Związkowa Alternatywa zwraca uwagę na niską jakość usług publicznych oraz opóźnienia w kluczowych inwestycjach, takich jak budowa elektrowni atomowych czy rozwój infrastruktury transportowej. Związek podkreśla, że bez sprawnej administracji trudno jest realizować inwestycje i rozwój. W związku z tym, dyskusja o organizacji letniej olimpiady w Polsce jest bezcelowa, jeśli kolejne rządy nie dbają o wysoką jakość kadry urzędniczej.

Reklama

Podwyżka wynagrodzeń o 50 proc.?

Zamiast wprowadzania kolejnych świadczeń pieniężnych w polityce społecznej, Związkowa Alternatywa proponuje przekierowanie środków budżetowych na znaczny wzrost pensji pracowników sfery budżetowej i samorządowej. Według związku, wzrost płac w przyszłym roku powinien wynieść minimum 20 proc., a optymalna podwyżka to co najmniej 50 proc., aby praca w sektorze publicznym stała się konkurencyjna względem sektora prywatnego.

Reklama

Modernizacja miejsc pracy

Związek postuluje również wprowadzenie konkursów i wysokich wymagań merytorycznych dla kandydatów na ważne stanowiska w administracji publicznej. Rząd powinien podjąć całościowy program modernizacji miejsc pracy, aby zapewnić urzędnikom dostęp do nowoczesnego sprzętu i lepszych warunków pracy. Obecnie wielu pracowników nie ma dostępu do drukarek, komputery są przestarzałe i wolne, pokoje nie są klimatyzowane, a siedzenia są zniszczone i niewygodne. W efekcie pracownicy są mało wydajni, a interesanci niezadowoleni z jakości obsługi.

Związkowa Alternatywa podkreśla, że za wieloletnie zaniedbania ze strony władzy centralnej płacą wszyscy, a praca urzędników jest obarczona krzywdzącymi stereotypami. Poprawa jakości pracy w kluczowych instytucjach jest inwestycją korzystną dla całego społeczeństwa.