Najnowszy projekt Pekao nawiązuje do 40-letniej historii współpracy banku z Polską Szkolą Plakatu. Pekao wraca do swoich korzeni pod hasłem art brandingu, czyli promocji marki przez sztukę. Tym razem całość spinają jednak nowoczesne technologie, a dokładniej NFT.
Sercem projektu UNIQUE jest obraz „Ściana pracowni” polskiego malarza Rafała Bujnowskiego. Artysta sfotografował fragmenty tytułowej ściany pracowni, która pierwotnie służyła mu do tworzenia nowych dzieł. Pozorny brud stanowiący tło dla sztuki konceptualnej Bujnowskiego stał się odrębnym artystycznym bytem. Spośród cyfrowych fotografii „Ściany pracowni” malarz wybrał 440 zdjęć, które następnie nadrukowano na karty płatnicze.
Projekt UNIQUE to pierwsza tokenizacja dzieł sztuki prowadzona w prawnych i biznesowych realiach banku komercyjnego. Karty płatnicze - oprócz tego, że wszystkie z osobna stanowią autonomiczne dzieła sztuki - przez czas określony ważnością, będą produktami bankowymi. Każda z fotografii na plastikowej karcie znajdzie też swoje odzwierciedlenie w niewymienialnym tokenie. Tym samym niezniszczalny ślad sztuki zostanie umieszczony w blockchainie. NFT stworzy dla banku firma Smart Verum dysponująca unikalną technologią Mintiq umożliwiającą przekształcanie dzieł sztuki w formę niewymienialnego tokenu.
- Ta ścieżka od świata namacalnego, materialnego do świata cyfrowego to metafora rozwoju cywilizacji wyrażona językiem sztuki. Sztuka też przeorganizowuje biznes, zmienia go pod siebie. Unikalna karta płatnicza na awersie oprócz chipu nie ma żadnego śladu brandingu, który wraz z podstawowymi informacjami związanymi z funkcjonalnością samej karty umieszczony jest na jej rewersie - mówi Miłosz Horodyski kierujący tokenizacją w projekcie UNIQUE.
Reklama
Limitowana edycja kart kredytowych UNIQUE zostaje wypuszczona na rynek z okazji 25-lecia Bankowości Prywatnej Banku Pekao. Właścicielami kart zostaną wybrani klienci banku. - Mając świadomość zmieniającego się świata, tego, że mamy coraz więcej młodych klientów, którzy oczekują od nas nowych rozwiązań i nowych technologii, to w tym kierunku również musi rozwinąć się zarówno bankowość prywatna, jak i cała bankowość - ocenia wiceprezes Banku Pekao Jarosław Fuchs.
Reklama
Zmieniający się świat wymusza inne podejście do klasycznego biznesu. - Projekt UNIQUE to połączenie klasycznej bankowości, która w tej części opiera się na rozliczeniach, ale jest to również połączenie świata szeroko rozumianej sztuki oraz nowych technologii - tłumaczy Jarosław Fuchs. Dodaje też, że tokenizacja sztuki to nowa gałąź biznesu, która nadal jest ograniczona jednak przez regulacje.
O aspektach prawnych tokenizacji sztuki mówią Bartłomiej Wachta i Maciej Troć z Kancelarii Maruta Wachta. Jak tłumaczą, rynek kryptoaktywów dynamicznie się rozwija, co naturalnie powoduje coraz większe zainteresowanie organów regulacyjnych i legislacyjnych. Na szczeblu unijnym jest planowane w niedługim czasie uchwalenie rozporządzenia MiCA dedykowanego kryptoaktywom. - Mimo że rozporządzenie to nie zostało jeszcze uchwalone, obserwujemy coraz większą liczbę projektów, które obejmują proces tokenizacji, czy to odnoszącej się do dzieł sztuki jak w przypadku Banku Pekao, czy innych aspektów działalności biznesowej. Brak regulacji dedykowanych kryptoaktywom nie wyklucza ich powstawania i funkcjonowania w obrocie na podstawie istniejących przepisów - podkreślają.
- Z punktu widzenia prawnego projekt UNIQUE jest bardzo złożony i multidyscyplinarny - wymagał połączenia kompetencji z różnych obszarów prawa, jak choćby prawa własności intelektualnej, prawa rynków kapitałowych, ochrony danych osobowych, prawa konsumenckiego czy prawa podatkowego - wyjaśniają prawnicy.
Jak podkreślają, z uwagi na faktyczne i regulacyjne uwarunkowania projektu UNIQUE wytwarzane w tym projekcie tokeny NFT pozostaną w posiadaniu banku przez cały cykl swojego istnienia. Ich nieprzenaszalność, w tym na rzecz klientów banku, jest technologicznie zagwarantowana przez odpowiedni smart kontrakt. Wskazują też, że wytworzenie tokenów NFT w takim kształcie nie stanowi działalności bankowej w rozumieniu prawa bankowego, a same tokeny NFT nie są powiązane z jakimikolwiek uprawnieniami i nie podlegają obrotowi.
- W projekcie UNIQUE cel wytworzenia tokenów NFT jest wyłącznie marketingowy - chodzi o symboliczne powiązanie świata finansów, sztuki i nowych technologii. Użytkownicy unikalnych kart płatniczych uzyskają możliwość dostępu do treści powiązanych z tokenami NFT poprzez zewnętrzną platformę. Na platformie klienci banku będą mogli m.in. zobaczyć wykonane przez artystę zdjęcie fragmentu obrazu, umieszczone na ich karcie płatniczej w pełnej rozdzielczości i bez niezbędnych dodatków technicznych takich jak choćby chip umieszczony na karcie - wyjaśniają Bartłomiej Wachta i Maciej Troć.
PARTNER
Fot. materiały prasowe