Gotówka do lamusa

Oferowanie klientom płatności bezgotówkowych staje się w Polsce standardem. Coraz więcej osób w ogóle nie nosi przy sobie gotówki, więc do sklepu, w którym nie można użyć karty, nawet nie zajrzy. Płatności bezgotówkowe stanowią już 30 proc. wszystkich transakcji. Ze statystyk wynika, że płacąc kartą, klienci wydają też średnio 40 proc. więcej pieniędzy niż w wypadku płatności gotówką.

Detaliści ograniczający się do przyjmowania gotówki do tej pory tłumaczyli to najczęściej wysokimi kosztami terminali i akceptowania płatności kartowych. Teraz ten argument przestaje mieć rację bytu. Osoby, które przez ostatnie 12 miesięcy nie oferowały w swoich sklepach czy punktach usługowych płatności bezgotówkowych, mogą bowiem otworzyć bezpłatne konto w Idea Banku, przystąpić do programu Polska Bezgotówkowa i wyposażyć swoją firmę w kasoterminal taniej niż dotychczas.

Dodatkowo w ramach programu przez pierwszy rok płatności kartami bank będzie akceptował za darmo, a po tym okresie zapewni stałe koszty transakcji – w wypadku kart Visa jest to stawka 0,57 proc., a MasterCarda – 0,77 proc.

Konto z Kasoterminalem #ideapay, bo o nim mowa, to pierwsze w Polsce konto dla firm, w pakiecie z którym przedsiębiorcy mogą zamówić urządzenie iPOS duet, łączące aż trzy funkcje.
– Kasoterminal pozwala przyjmować płatności bezgotówkowe, zastępuje urządzenie fiskalne wymagane do ewidencji sprzedaży, a także umożliwia przesyłanie danych, paragonów i statystyk sprzedaży na smartfon lub komputer. Dzięki temu można zarządzać firmą nawet zdalnie – wylicza Bartosz Witorzeńć, Dyrektor Departamentu Klienta Grupy i CRM Idea Banku.
– Obsługa transakcji jest bardzo prosta, podobna do korzystania ze smartfonu. Kasoterminal posiada ekran dotykowy i klawiaturę, dzięki czemu w razie potrzeby można edytować paragon przed wydrukiem – dodaje. Na kasoterminalu można również wydrukować faktury VAT, a dane do nich są pobierane z bazy REGON. Dzięki temu unikniemy żmudnego wpisywania danych i błędów na fakturach. Detaliści, którzy do tej pory nie honorowali w swoich punktach płatności kartą, zyskują dzięki jednemu urządzeniu narzędzie, pozwalające im dogonić konkurencję.

Wygodnie i oszczędnie

W ramach programu Polska Bezgotówkowa kasoterminal #ideapay można otrzymać w Idea Banku taniej o wartość terminala płatniczego – ceny zaczynają się od 799 zł netto dla nowych klientów banku. Istotna różnica w stosunku do dotychczasowych ofert polega na tym, że kasoterminal nabywamy na własność. Za dzierżawę terminala płatniczego zapłacilibyśmy średnio 50 zł miesięcznie, w skali pięciu lat eksploatacji urządzenia byłaby to więc kwota 3000 zł. A kasoterminal oferuje przecież znacznie więcej przydatnych funkcji.

Urządzenie jest dostępne w dwóch wariantach – na kabel ethernetowy oraz GPRS dzięki któremu jeżeli w punkcie sprzedaży nie mamy dostępu do internetu, kasoterminal połączy się przez sieć komórkową. Oba modele posiadają homologację wydaną przez Główny Urząd Miar (nr PT 2/2017).

Do wyboru mamy też dwie opcje abonamentu, zależne od potrzeb prowadzonego biznesu. W najtańszym pakiecie zapłacimy 19 zł za miesiąc.

Magazyn zawsze pełny

Osoby, które lubią trzymać rękę na pulsie i poszukują narzędzi usprawniających zarządzanie firmą, na pewno ucieszą się z dodatkowych funkcji, jakie zapewnia kasoterminal. Dane ze sklepu zostaną dostarczone na dowolne urządzenie z przeglądarką, czyli komputer, smartfon lub tablet, a do wyboru mamy różne parametry, m.in. najlepiej sprzedające się towary, najpopularniejsze kategorie, stany magazynowe, obroty, rodzaje płatności i inne. Kasoterminal z wyprzedzeniem podpowie, co kończy się w sklepie, i pozwoli zaplanować zakupy. Dzięki temu nigdy już nie powtórzy się sytuacja, że zabraknie nam w magazynie towarów, o które klienci pytają najczęściej.

– Kasoterminal jest obecnie najtańszym systemem fiskalno-płatniczym, a dodatkowe opcje zarządzania sprzedażą znacznie ułatwiają życie detalistom – przekonuje Bartosz Witorzeńć. – Dlatego chcąc wspierać polskich przedsiębiorców, zdecydowaliśmy się zaproponować im konto firmowe, dzięki któremu będą mogli wyposażyć firmę właśnie w to urządzenie. Jeżeli ktoś rozważał wprowadzenie do swojego sklepu czy punktu usługowego płatności bezgotówkowych, ale uznał, że to za drogie, to teraz pojawia się idealna okazja, żeby to zrobić - dodaje.