- Rozmowa przewodniczącego KNF z właścicielem jednej z instytucji nadzorowanych w takiej formule nie powinna mieć miejsca, jest to naganne. Natomiast chciałem zwrócić uwagę, że polski nadzór finansowy jest uważany od lat za jeden z lepszych w UE. Dzięki temu uniknęliśmy tak dużych problemów, jakie były w sektorach bankowych w 2009 roku – mówi Paweł Borys w rozmowie z Bartkiem Godusławskim.

Jak podkreśla, pod względem ryzyk systemowych sektor jest bezpieczny, co nie oznacza, że pewne błędy nadzorcze przez wiele lat nie miały miejsca. Niestety mieliśmy doświadczenia z kredytami walutowymi i polisolokatami, pewne decyzje być może zapadały zbyt późno. Mieliśmy na rynku kapitałowym problem GetBacku wskazujący, że chyba tą słabszą stroną nadzoru był właśnie rynek kapitałowy – mówi.

Borys przyznaje, że skutki afery dotyczącej GetBacku i KNF będą odczuwalne jeszcze długo. Przez dłuższy czas będziemy odbudowywać reputację wśród uczestników rynku w Polsce i za granicą, bo niewątpliwie tego typu sytuacja narusza pozytywny wizerunek wśród inwestorów – mówi Borys.

Marek Chrzanowski był profesorem Szkoły Głównej Handlowej, osobą cieszącą się dobrą reputacją, ale - jak na koniec się okazuje - być może nieprzygotowaną do pełnienia aż takich funkcji – dodaje.

Zobacz całą rozmowę:

Kongres 590: Paweł Borys, prezes PFR