Będziemy prowadzić program do września 2016 i do momentu, aż zobaczymy jego efekty w poprawie wskaźników inflacji i dojścia do celu inflacyjnego, który dla nas wynosi poniżej ale blisko 2 procent rocznie - mówił Draghi.

Reklama

ZOBACZ TEŻ: Frankowicze czekają na decyzję EBC. Kurs szwajcarskiej waluty pójdzie w górę>>>

Dziś w strefie euro notowana jest deflacja na poziomie 0,2 procent. Według części ekonomistów, spadek cen może być groźny dla perspektyw wzrostu gospodarki.

Nowy program zastąpi również obecnie funkcjonujące programy wsparcia krajów strefy euro, zagrożonych bankructwem, ale skup obligacji Grecji czy Portugalii będzie obostrzony dodatkowymi kryteriami.

Reklama

Po decyzji, kurs euro spadł wobec głównych walut. Wobec dolara o pół procent. Umocnił się także złoty polski.

EBC poinformował dziś także o utrzymaniu podstawowej stopy procentowej na niezmienionym poziomie 0,05 procent.

Euro może się osłabić

Reklama

To mocniejsza reakcja EBC, niż spodziewali się eksperci.

Analityk walutowy Cinkciarz.pl, Marcin Lipa przewiduje, że taka decyzja osłabi wspólną europejską walutę. Ekspert przewiduje, że euro osłabi się w stosunku do franka szwajcarskiego i złotówki. Nie wiadomo jednak czy umocnienie polskiej waluty skompensuje osłabiania euro w stosunku do franka.

To, co jest złą wiadomością dla części zadłużonych, może być dobrą dla całej europejskiej gospodarki. Europejski Bank Centralny próbował już różnych metod ożywienia gospodarki strefy euro. Jedną z nich było wyraźne zmniejszenie stóp procentowych. Standardowe działanie nie pobudziły jednak wzrostu gospodarczego.