Właśnie w Luksemburgu obowiązuje najwyższa płaca minimalna na Starym Kontynencie. Nawet zarabiający najmniej pracownicy mogą tam liczyć na 1874 euro, czyli na więcej niż 7,5 tys. złotych. Najgorzej przedstawia się sytuacja w Bułgarii, w której minimalne wynagrodzenie ustalone jest na poziomie 158 euro, czyli ok. 650 zł.

Reklama

Polsce nie tylko jest daleko do takich krajów jak Belgia czy Irlandia (wynagrodzenie minimalne cztery razy wyższe niż w Polsce), ale także do mniej zamożnych członków wspólnoty europejskiej. We wciąż pogrążonej w kryzysie Grecji pracownicy mogą liczyć na prawie dwa razy większe minimalne wynagrodzenie niż w Polsce. 200 euro miesięcznie więcej, czyli ponad 800 zł, otrzymują także minimalnie opłacani pracownicy w Portugalii.

Wg zestawienia firmy Sedlak & Sedlak, począwszy od 2008 r. minimalne wynagrodzenie wzrosło w Polsce o 22,2 proc., co daje nam 2 miejsce jeśli idzie o wzrost minimalnej pensji na tle naszych europejskich sąsiadów. W analogicznym okresie czasu większy wzrost nastąpił tylko na Słowenii, gdzie wysokość min. uposażenia wzrosła o 31,4 proc. Najgorzej natomiast przedstawia się sytuacja w Grecji, w której spadły one o 29 proc.

Na Cyprze obowiązują płace minimalne, które jednak nie stosują się do wszystkich pracujących, lecz są ustalane w negocjacjach pomiędzy pracodawcami a pracobiorcami na poziomie poszczególnych zawodów lub branż. Podobnie było w Niemczech, jednakże na skutek dyskusji na temat nieuczciwej konkurencji, jaką na rynek pracy wprowadzają imigranci gotowi pracować za najniższe stawki, niemiecki rząd pod koniec ub. roku wprowadził płacę minimalną w wysokości 8,5 euro za godzinę.

Niemcy nie są uwzględnieni w zestawieniu, bowiem Eurostat zbiera dane o minimalnych wynagrodzeniach 2 razy do roku – w styczniu w i lipcu. Jeśli jednak założymy, że tydzień roboczy to 40 godzin, a miesiąc ma 4 tygodnie, to wyjdzie nam, że minimalna pensja w Niemczech to 1360 euro. W Danii, Włoszech, Austrii, Finlandii i Szwecji nie ma nawet sektorowych płac minimalnych. Pensje uzależnione są od negocjacji między związkami zawodowymi a pracodawcami, często na poziomie firmy, chociaż ustalenia mogą zostać rozciągnięte na całą branże, w ten sposób de facto ustalając płacę minimalną.

CZYTAJ WIĘCEJ: Milion Polaków pracuje za grosze - nie więcej niż 1500 zł brutto miesięcznie >>>