Komisarz UE ds. konkurencji Joaquin Almunia zapowiedział w piątek, że być może w przyszłym tygodniu będą znane potrzeby rekapitalizacji hiszpańskich banków, co jest jednym z warunków uruchomienia pomocy eurogrupy do 100 mld euro, a źródło w KE sprecyzowało, że najpewniej nastąpi to w przyszły piątek.

Reklama

Almunia zapewnił, że rozmowy w Hiszpanią ws. restrukturyzacji banków przebiegają w konstruktywnym duchu i zgodnie z harmonogramem. Mam nadzieję, że wkrótce powinniśmy mieć wieści o potrzebach kapitałowych; myślę, że może to nastąpić w przyszłym tygodniu - powiedział. Dodał, że po otrzymaniu planów restrukturyzacyjnych od banków ubiegających się o pomoc władze Madrytu będą musiały uzgodnić z nimi wielkość rekapitalizacji i rodzaj restrukturyzacji.

Tymczasem spekuluje się, że Hiszpania przygotowuje się do regularnego bailoutu, czyli pomocy nie tylko dla banków, ale też hiszpańskiego budżetu. Madryt zapowiedział prezentację w czwartek nowego planu reform, co jest postrzegane jako przygotowywanie się do spełnienia warunków takiej pomocy.

W piątek zaprzeczyła temu KE, choć przyznała, że pomaga rządowi Hiszpanii w przygotowywaniu tych reform. Ten program może być postrzegany jako aktualizacja krajowego planu reform z kwietnia, opublikowanego przed rekomendacjami KE. Hiszpania wyraziła jasno zamiar pełnego wdrożenia tych rekomendacji - w tym kontekście KE jest w bliskim kontakcie i współpracuje z rządem hiszpańskim, by dokończyć ten istotny program reform - powiedział rzecznik KE ds. walutowych Simon O'Connor.

Rzecznik zastrzegł jednocześnie, że to rząd Hiszpanii jest "właścicielem" programu. Dodał, że reformy są nie tylko w interesie Hiszpanii, ale całej strefy euro.

Reklama

20 lipca ministrowie finansów strefy euro zatwierdzili wstępną umowę ws. pomocy hiszpańskim bankom, która przewiduje wsparcie do 100 mld euro. Dokładna wysokość pożyczki ma być znana po zakończeniu audytu banków. Następnie na podstawie badania 14 grup bankowych Madryt ma przygotować plany ich restrukturyzacji bądź likwidacji, które KE ma zatwierdzić do listopada.