"Nowy rząd przyjrzy się raz jeszcze decyzjom podjętym do teraz w sprawie Opla i bezpośrednim warunkom określonym przez Komisję Europejską" -powiedział dziennikowi „Frankfurter Allgemeine Zeitung” Dirk Pfeil. Jest on przedstawicielem Opel Trust i członkiem partii FPD, koalicjanta Angeli Merkel w nowym rządzie. "Rozwiązaniem może być pozostawienie Opla w całości General Motors" - dodał Pfeil.

3 listopada rada dyrektorów GM ma zająć się sprzedażą większościowego pakietu akcji Magnie i Sbierbankowi. Ale przed tygodniem dziennik „Wall Street Journal” poinformował, że amerykański koncern rozważa alternatywny plan wobec Opla, zakładający zachowanie kontroli nad Oplem i przeprowadzenie głębszej restrukturyzacji niż planowała Magna. GM dokonałby drastyczniejszej redukcji zatrudnienia lub ogłosiłby niewypłacalność niemieckiej marki.

Plan B powstał, gdy przeciw przekazaniu Opla konsorcjum Magny i Sbierbanku zaoponowała Komisja Europejska. Neelie Kroes, unijna komisarz ds. konkurencji, sugeruje, że pomoc obiecana przez rząd Niemiec dla nowego Opla była zależna od wyboru konkretnego inwestora, czyli Magna/Sbierbank. "To jest sprzeczne z zasadami pomocy państwowej i wspólnego rynku" – napisała Kroes do ministra gospodarki Niemiec.

Więcej informacji: Opel może zostać pod skrzydłami General Motors

p