Świadczenie honorowe dla stulatków to specjalne świadczenie pieniężne przyznawane osobom, które ukończyły 100 lat. Jest to forma uznania dla osób, które dożyły tak sędziwego wieku.

Obserwuj kanał Dziennik.pl na WhatsAppie

Komu przysługuje świadczenie honorowe?

Świadczenie honorowe przysługuje osobom, które spełniają następujące warunki:

Reklama
  • Ukończyły 100 lat.
  • Posiadają obywatelstwo polskie.
  • W ostatnim dniu miesiąca poprzedzającego miesiąc wypłaty świadczenia honorowego mają ustalone prawo do: emerytury policyjnej lub policyjnej renty inwalidzkiej, lub policyjnej renty rodzinnej, lub świadczenia pieniężnego.

Osoby, które nie pobierają emerytury lub renty z ZUS, ale spełniają powyższe warunki, również mogą ubiegać się o świadczenie honorowe. W tym przypadku należy złożyć wniosek do ZUS.

Emerytura 100-latka. Jak uzyskać świadczenie honorowe?

Osoby, które pobierają emeryturę lub rentę z ZUS, nie muszą składać wniosku o świadczenie honorowe. ZUS przyzna im to świadczenie z urzędu. Wypłata świadczenia honorowego nastąpi od miesiąca, w którym osoba uprawniona ukończy 100 lat. Osoby, które nie pobierają emerytury lub renty z ZUS, muszą złożyć wniosek o świadczenie honorowe w ZUS.

Wysokość świadczenia honorowego

Świadczenie, nazywane honorowym, zostało wprowadzone na mocy decyzji rządowej z 1972 roku i ma charakter wyjątkowy. Wysokość tego świadczenia zależy od daty urodzin. Dla osób, które setne urodziny obchodziły po 29 lutego 2024 roku, świadczenie honorowe wynosi 6246,13 zł brutto. Od lutego 2023 wynosiło 5540,25 zł.Świadczenie jest corocznie waloryzowane, podobnie jak emerytury i renty.

Reklama

Wypłata świadczenia honorowego

Świadczenie honorowe jest wypłacane co miesiąc, wraz z emeryturą lub rentą. Jest zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycznych i nie jest wliczane do dochodu rodziny przy ustalaniu prawa do świadczeń z pomocy społecznej.