Emerytura po staremu czy po 40 latach pracy? Co się bardziej opłaca? WYLICZENIA

| Aktualizacja:

Wprowadzenie stażu zawodowego jako kryterium wcześniejszego przejścia na emeryturę będzie oznaczało znaczące zmniejszenie comiesięcznych wypłat dla osób, które będą chciały skorzystać z takiej możliwości.

wróć do artykułu
  • ~Wina Tuska
    (2015-07-07 07:19)
    Największa emeryturę wypracują Ci, którzy będą zabierać pracę młodym aż do swojej śmierci. Tyle tylko, że z tej emerytury nigdy nie skorzystają. Może im w nekrologach i na nagrobkach będą pisać, np. "wysłużył sobie 2758 zł emerytury" jako ich największe "życiowe osiągnięcie".
  • ~Ludzie to są zwykłe kłamstwa
    (2015-07-07 07:32)
    Oto prawdziwe wyliczenia do danych podanych w tym artykule. Mężczyzna przechodząc na emeryturę w wieku lat 60 dostaje od ZUSu przez 5,5 roku (5,5 x 12 x 1500 zł) sumę 99 tys. zł. Kiedy dożywa do 65,5 roku życia, w stosunku do osoby przechodzącej na emeryturę w tym wieku, będzie otrzymywał rocznie o 3120 zł mniej. TO ZNACZY, ŻE MUSIAŁBY ŻYĆ JESZCZE PONAD 30 LAT, ABY TA RÓŻNICA ZOSTAŁA ZNIWELOWANA (99000/3120 = 31,7 roku). Ale mężczyzna w Polsce żyje przeciętnie do 72 roku życia. Tak więc, mężczyzna przechodzący na emeryturę w wieku lat 60 otrzyma od ZUSu 12 x 12 x 1500 zł, czyli 216 tys zł łącznej emerytury, zaś te co dopiero w wieku 65,5 roku 5,5 x 12 x 1760, czyli 116160 zł łącznej emerytury. Tak więc ten pierwszy umrze po 12 latach brania emerytury o 99000 zł "bogatszy".
  • ~Niedoszlyemeryt
    (2015-07-07 07:46)
    A kto wyliczy ile potencjalnych emerytów nie dożyje wieku powyżej 65 lat aby móc się cieszyć ta wspaniała emerytura? Jestem zdecydowanie za kryterium okresu skladkowego! Ponadto dlaczego najbliższą rodzina po śmierci ubezpieczonego nie może pobierać 100 % emerytury? Brak środków w ZUS? Zwolniony połowę tych darmozjafow, a pieniądze się znajdą!
  • ~Tadek
    (2015-07-07 07:48)
    Po 32 latach pracy i osiagnieciu wieku emerytalnego (moj rocznik 66 lat, nastepni po mnie juz 67 i tak az do 72) w Ameryce bede dostawal emeryture w wysokosci okolo 25% mojej pensji... Sami ocencie czy to duzo, czy malo...
  • ~To są prawdziw eliczby
    (2015-07-07 07:53)
    Oto prawdziwe wyliczenia do danych podanych w tym artykule. Mężczyzna przechodząc na emeryturę w wieku lat 60 dostaje od ZUSu przez 5,5 roku (5,5 x 12 x 1500 zł) sumę 99 tys. zł. Kiedy dożywa do 65,5 roku życia, w stosunku do osoby przechodzącej na emeryturę w tym wieku, będzie otrzymywał rocznie o 3120 zł mniej. TO ZNACZY, ŻE MUSIAŁBY ŻYĆ JESZCZE PONAD 30 LAT, ABY TA RÓŻNICA ZOSTAŁA ZNIWELOWANA (99000/3120 = 31,7 roku). Ale mężczyzna w Polsce żyje przeciętnie do 72 roku życia. Tak więc, mężczyzna przechodzący na emeryturę w wieku lat 60 otrzyma od ZUSu 12 x 12 x 1500 zł, czyli 216 tys zł łącznej emerytury, zaś te co dopiero w wieku 65,5 roku 5,5 x 12 x 1760, czyli 116160 zł łącznej emerytury. Tak więc ten pierwszy umrze po 12 latach brania emerytury o 99000 zł "bogatszy"
  • ~Jerzy
    (2015-07-07 07:55)
    Załóżmy średnią wieku mężczyzn 75 lat. Przejście na emeryturę w wieku 60 lat kwota 1500zł. 15 lat pobierania emerytury to 180 miesięcy razy 1500=270000.
    Teraz w wieku 65.5 kwota 1500, 9,5 roku pobierania to 114 miesięcy razy 1760=200640
    A teraz trzeci wariant 65,5 kwota 1960, 9,5 roku pobierania to 114 miesięcy razy 1960=223440
    I wszystko wiadomo:
    1=270000 przez całe życie
    2=200640 przez całe życie
    3=223440 przez całe życie
    Czy już wiecie jaki wariant wybrać? Bo ja wiem.
  • ~rabii
    (2015-07-07 08:09)
    Tak o kto wyrówna renty i emerytury/,uciekają by zaklepać zmianami z zerwania niezgodnie z umowa pokoleniowa ZUS zamianę indywidualnego wskaźnika na konto?to bilony zł zrabowane polskim rencistom i emerytom,w konia pis i po i sdl i psl wałka kreci to jest bandyckie
    państwo.
  • ~dudus
    (2015-07-07 08:19)
    Taki projekt ustawy jest katastrofą dla 85% ludzi pracujących, którzy w obecnym systemie pracy nigdy nie przepracują 40 lat pracy ze składką emerytalną chyba że po ukończeniu 100 lat, następny haczyk to że można przejść na emeryturę nie przepracowując 40 lat ale nie wcześniej niż po 67 lat na emeryturę minimalną, ten projekt o emeryturach jest jeszcze gorszy niż tan co mamy który też jest chory, jedyny projekt to powrót do starego systemu 55-60 dla kobiet i 60-65 dla mężczyzn.
  • ~z neta
    (2015-07-07 08:30)
    Gdzie są pieniądze Gdzie są pieniądze ze składek emerytalnych? Trochę dużo czytania, ale to są fakty! Warto czasem myśleć samodzielnie. Rządowe statystyki mówią, że średnia pensja w Polsce to ok. 3600. To znaczy, że średnie składki emerytalne to 703,08 zł miesięcznie – procent składki emerytalnej do ZUS jest stały, określony ustawowo. Liczba pracujących na koniec II kw. 2011 to 16,163 mln. Możecie te dane sami zweryfikować przeglądając oficjalne strony rządowe, sięgając do oficjalnych statystyk GUS. Miłej zabawy. Ale co z tego wynika?? BARDZO WIELE, a właściwie BARDZO DUŻO. Dużo czego?? PIENIĘDZY, oczywiście. Pomnóżcie urzędową i oficjalną liczbę zatrudnionych i oficjalną i bardzo urzędową średnią składkę emerytalną do ZUS. Powinno Wam wyjść miesięcznie 11 375 519 400 zł, czyli ponad jedenaście miliardów trzysta siedemdziesiąt pięć milionów. To gigantyczne pieniądze, a jest to tylko składka emerytalna. Bawmy się dalej: pomnóżcie to razy 12 miesięcy, a wyjdzie na to, że w skali roku jest to 136 506 232 800 zł. Kończą się Wam okienka w kalkulatorze? Mnie też. Zatem powiem, że jest to słownie ponad 136 miliardów 506 milionów zł w roku. Mamy w Polsce około 5 mln emerytów, dokładnie – w marcu 2011 było ich 4,979 mln. To znowu wg. oficjalnych, rządowych i jedynie słusznych i poprawnych statystyk. Rencistów nie liczę, bo już na pewno nie zmieszczą mi się w kalkulatorze, a poza tym – na nich jest OSOBNA składka!!!. Wychodzi mi zatem na to, że rocznie jest to średnio 27301 zł na emeryta, czyli miesięczna emerytura średnio powinna wynosić 2275,00 zł. Tymczasem średnia emerytura – znowu wg rządowych, oficjalnych i jedynie słusznych i poprawnych statystyk wynosiła w tymże marcu 2011 zaledwie 1721,00 zł. Czyli o 554 mniej niż wynika ze składek wyliczonych na podstawie danych statystycznych rządu RP, GUS, ZUS, KRUS i każdy inny SRUS. Jak policzycie dalej, to wyjdzie Wam NADWYŻKA rzędu 32% w stosunku do wydatków na emerytury (czyli średnio ZUS jest na plusie około 2,5 miliarda zł miesięcznie, czyli 30 miliardów rocznie!!!). Tymczasem, rząd ubolewa, że budżet dopłaca ponoć do emerytur dziesiątki miliardów rocznie. Jesteście zdumieni?? To przeliczcie jeszcze raz. Też liczyłem, bo nie wierzyłem. Wniosek jest taki: ktoś z trójki: GUS, ZUS, Rząd RP łże. ŁŻE W BEZCZELNY SPOSÓB. Gorzej: dopuszczam możliwość, że łże więcej niż jeden, a nawet że łżą wszystkie wymienione instytucje. Taki jest mój wniosek. Ale jest też PYTANIE: co dzieje się z nadwyżką??? I takie są wnioski wynikające z oficjalnych danych statystycznych. Chyba, że Rostowski przesłał sfałszowane dane do GUS, wszak to, używając eufemizmu, mistrz kreatywnej księgowości. Załóżmy jednak, że dane oficjalne są prawdziwe, a więc wnioski zeń wynikające także. Proszę sobie wyobrazić, jaka gigantyczna nadwyżka powstanie przy wydłużeniu czasu pracy potrzebnego do osiągnięcia wieku emerytalnego. Oczywiście, pracy tej i tak nie ma, a bezrobocie zamiast maleć wciąż rośnie, co również potwierdzają dane oficjalne. Na co ma pojść taka nadwyżka?? Na zrzutkę na Greków?? Włochów?? By żyło im się jeszcze lepiej?? Gdzie jest kasa!!! Jeśli tak jak ja, jesteś przeciw kłamstwom rządzących, to proszę skopiuj to na inne fora, aby jak najwięcej osób mogło to przeczytać, zanim zostanie usunięte. Ludzie kiedy w końcu wyjdziemy na ulice i zaczniemy walczyć o swoje? pieniądze???” zwiń
  • ~macgregor
    (2015-07-07 09:06)
    Emerytura? Kończysz np. 67 lat i otrzymujesz, równo wszyscy, przykładowo w wysokości najniższej pensji, emeryturę obywatelską. Obywatelską, bo należną wszystkim obywatelom. A przez cały okres pracy każdy, dobrowolnie, odkłada na starość albo korzysta z życia. I oczywiście zakaz pracy dla wszelkiej maści uprzywilejowanych, wcześniejszych emerytur. Nie masz już siły, możliwości pracować, masz prawo do wcześniejszej emerytury i z tego prawa korzystasz to nie pracujesz.
  • ~Kazimierz 65
    (2015-07-07 09:30)
    Panie Osiecki, chętnie naplułbym panu w twarz gdybym mógł to zrobić, łącznie z tym który publikuje takie bzdury. Jest pan tak zwanym politycznym idiotą.
    Czy Pan wie co to jest człowiek, jego godność, własność, wolność.
    Kazimierz Surma Mielec
  • ~autor
    (2015-07-07 09:34)
    dlaczego nie zlikwidują przywilejów emerytalnych, ta patologia pożera kilkadziesiąt miliardów złotych rocznie. Nie stać nas na 40 letnich emerytów , w Niemczech policjant pracuje jak wszyscy, jeżeli nie wyrabia to przenoszony jest na inne stanowisko.
  • ~wyrolowana
    (2015-07-07 09:40)
    Do ilu lat ma pracować kobieta, która urodziła dwójkę dzieci i była na bezpłatnych urlopach wychowawczych ? Te "dawniejsze " urlopy wychowawcze nie wliczają się do okresów liczonych do emerytury? Tym, kobietom które mają więcej dzieci to chyba życia zabraknie, aby wypracować emeryturę.O tym co ma zrobić i z czego żyć bezrobotny 60ciolatek, którego nikt nie chce do pracy przyjąć też nie mówi nasz rząd. Podnieśli wiek emerytalny robiąc sobie dobrze. Niech nakażą pracodawcom aby starych ludzi nie zwalniali z pracy.Bezrobotni nie wypracują wyższych emerytur ! Pięknie sobie wszystko wyliczyli, ale naprawdę jak jest nikogo w rządzie nie obchodzi - oto ich zakłamanie.
  • ~dziad w imieniu prawa
    (2015-07-07 09:55)
    I jeszcze jedno - nie myślcie, że będziecie pracować do 67 lat - gdzie i kto was zatrudni ?
    Pracodawcy zamienią was na młodszych po 50 roku życia, a po 60 ciu latach w tym kraju nie ma szansy na zatrudnienie - chyba że w rządzie i senacie. Podniesienie wieku emerytalnego ratuje budżet, zaś ludzi pogrąża w biedzie, wiem coś o tym.Mam 60 lat, ani pracy ani emerytury - nie mam z czego żyć.
  • ~Najbardziej...
    (2015-07-07 10:02)
    '
    Najbardziej w polskim systemie emerytalnym podoba mi sie zasada, ze emeryci moga pobierac swiadczenie i pracowac w sferze budzetowej, w tym w parlamencie, az po kres zycia.
    To jest naprawde piekna zasada.
    ---
    A mlodzi niech wy...laja na zmywak do Chin.
    ,
  • ~Proste?
    (2015-07-07 10:20)
    Kto będzie czuł się na siłach lub będzie chciał pracować dłużej, powinien mieć do tego prawo. Tylko tyle.
  • ~całaprawda
    (2015-07-07 10:30)
    autor jak to zwykle, manipuluje - nie bierze pod uwagę nie mających pracy, mogących przejść na emeryturę wg starych zasad, a którzy muszą czekać dodatkowy czas na emeryturę. PO osiągnięciu "nowego wieku" otrzymają tyle samo co dostaliby przechodząc na emeryturę wg. "starych zasad".
  • ~antykomuch
    (2015-07-07 10:32)
    „Hojność” według rządu. Dadzą emerytom 3,62 zł podwyżki, a p.o. prezes ZUS nagrodę

    Jeszcze w czerwcu Ewa Kopacz zapowiadała wzrost świadczeń emerytalnych. Mówiło się wówczas o podwyżce rzędu 5-10 zł. Tymczasem według najnowszych wyliczeń wynika, że nawet i te kwoty okazują się mało realne. Najniższa emerytura wzrośnie od marca 2016 r. Dokładnie o... 3,62 zł.
    Ewa Kopacz zapowiadając wzrost świadczeń emerytalnych, proponowałą, aby od nowego roku najniższa emerytura wzrosła o 5 zł, a przeciętne świadczenie zwiększyło się o 10 zł. Jednocześnie okazało się, że koalicja PO-PSL jest znacznie bardziej szczodra, jeśli chodzi o urzędników. W 2016 r. planuje podniesienie płac w budżetówce średnio o 660 zł brutto na osobę.
    Jakby tego było mało, już teraz okazuje się, że zapowiedzi Ewy Kopacz mówiące o podwyżce najniższych emerytur o 5 zł można włożyć między bajki. Z najnowszych wyliczeń do których dotarł „Fakt” wynika, że najniższe świadczenie zostanie podniesione o... 3,62 zł.
    Z projektu rozporządzenia regulującego wysokość waloryzacji świadczeń emerytalnych w 2016 roku wynika, że rząd zakłada podwyżkę emerytur o 0,52%. Okazuje się, że najniższe świadczenie wynoszące 757,39 zł zostanie podniesione dokładnie o 3,62 zł, natomiast najwyższe wynoszące 2000 zł będzie podniesione o 10,15 zł.
    Co ciekawe, najniższe od 8 lat podwyżki świadczeń emerytalnych nie przeszkodziły w przyznaniu 28,5 tys. zł nagrody dla urzędującej od zaledwie trzech miesięcy Elżbiety Łopacińskiej, która pełni obowiązki prezesa ZUS. Nagrodę przyznano na „ponadstandardowe wykonywanie swoich zadań.
  • ~optysemista
    (2015-07-07 10:38)
    Obowiązkowe ubezpieczenia społeczne wprowadzono w Polsce 1933 roku i są raczej małe szanse na obchodzenie stulecia tego wydarzenia w naszej krainie pelargonii i malw.
  • ~Emeryci...
    (2015-07-07 10:42)
    Emeryci powinni miec prawo dorabiania do emerytury, ale tylko i wylacznie w sektorze prywatnym.

Może zainteresować Cię też: