Każdy członek OFE co roku w rocznicę przystąpienia do funduszy dostaje informację o liczbie posiadanych jednostek uczestnictwa i stanie swojego konta. Tegoroczne listy rocznicowe są jednak inne niż zwykle.

Warto być w OFE - dowiadują się członkowie towarzystwa emerytalnego Aviva. Gromadzone w otwartym funduszu emerytalnym środki to pana realne pieniądze na emeryturę. Są pomnażane i mogą być dziedziczone. W ZUS działa to w inny sposób. Wartość składek wpłacanych przez pana jest zapisywana na księgowym koncie, a pieniądze są wypłacane obecnym emerytom. Jest to zatem obietnica, że ZUS wypłaci zwaloryzowane kwoty w przyszłości - cytuje list "GW".

Obecne propozycje, tak jak u wielu z państwa, budzą i nasze wątpliwości. Z tego powodu w ramach organizacji zrzeszających towarzystwa emerytalne zamierzamy aktywnie uczestniczyć w debacie nad projektem ustawy. Będziemy zgłaszać zastrzeżenia wszędzie tam, gdzie dostrzeżemy zagrożenie dla interesów przyszłych emerytów - przekonuje przyszłych emerytów towarzystwo emerytalne PZU Złota Jesień.

Takie listy jak Aviva i PZU będzie wysyłać również towarzystwo emerytalne Nordea. Zastanawia się nad tym także ING. Na razie - tak jak większość PTE - na wątpliwości członków OFE odpowiada poprzez konsultantów na infolinii i poprzez strony internetowe.

W połowie września OFE skierowały również do Komisji Europejskiej skargę na polski rząd. W liście do José Manuela Barrosa Izba alarmują, że polski rząd zapowiadanymi zmianami w OFE łamie prawo.