Polska jest zapóźniona wobec reszty Europy w reformowaniu systemu emerytalnego. W tej kadencji wiele się już nie zmieni, więc ciężar reform będzie musiał wziąć na siebie kolejny rząd. Do jego głównych zadań będzie należało zrównanie czasu pracy kobiet i mężczyzn oraz wydłużenie wieku emerytalnego. Takie są wnioski z prezydenckiej debaty dotyczącej przyszłości systemu emerytalnego.
Poszkodowane panie
Żaden z zaproszonych przez prezydenta ekspertów nie sądzi, że zmian dokona ten rząd w trakcie kampanii wyborczej. Ale przyszły nie będzie mógł się cofnąć.
Skutki zapóźnienia odczuwają kobiety – przeciętna emerytura kobieca to 70 proc. kwoty wypłacanej mężczyznom. Do tego blisko jedna trzecia kobiet dostaje emerytury bliskie minimalnej, gdy wśród mężczyzn zaledwie niecałe pięć procent pobiera takie świadczenie.
– Jeśli mówimy, że obecna stopa zastąpienia jest niezła w porównaniu z innymi krajami, nie dotyczy to kobiet – mówiła Irena Topińska z CASE.
W dodatku w przyszłości, w systemie opartym na uzbieranych oszczędnościach, także nie będzie lepiej. Symulacje wypłat emerytur z OFE mówią, że świadczenia kobiet nadal będą niskie. O ile w przypadku mężczyzn stopa zastąpienia (relacja ostatniej emerytury do pensji) przekroczy 30 procent, to świadczenia kobiet wyniosą zaledwie dwadzieścia parę procent. Dlatego potrzebne są szybkie zmiany.
– Nie można dłużej czekać z podniesieniem wieku kobiet. Zacznijmy, podnosząc go co 2 miesiące o jeden miesiąc – namawiał ekspert PKPP Lewiatan Jeremi Mordasewicz.
Rząd opracował harmonogram zrównania wieku przejścia na emeryturę kobiet i mężczyzn oraz podniesienia granicy do 67. roku życia. Cały proces miałby być prowadzony systematycznie i zacząłby się w 2015 roku i zakończył 10 lat później.
– Zrównanie i podniesienie wieku emerytalnego dałoby nam po 2025 r. 750 tysięcy osób więcej na rynku pracy – argumentował Michał Boni, szef Komitetu Stałego.
Podczas debaty w pałacu nie poruszono kwestii emerytur rolniczych i mundurowych. A to właśnie w sprawie kształtu mundurówek wchodzimy w najgorętsze dni. Rząd ciśnie policyjne związki, grożąc, że jeśli do porozumienia nie dojdzie teraz, to po wyborach włączy policjantów, żołnierzy i strażaków do ZUS.
Gorące mundurówki
Dziś Michał Boni ma rozmawiać ze związkowcami w sprawie zgody na reformę mundurówek. Strony zgadzają się tylko w jednym: nowy system nie będzie obowiązywał obecnie służących. W innych sprawach się różnią. Rząd chce, by do otrzymania emerytury uprawniało 25 lat służby i ukończenie 55. roku życia, a związkowcy chcą 20 lat służby i 50 lat życia. I szykują polityczną kontrofensywę: umówili się na spotkania z klubami parlamentarnymi. Liczą, że podczas prac nad ustawą któryś z nich zgłosi poprawki postulowane przez związki. Od polityków SLD płyną sygnały, że są otwarci na rozmowy. Związkowcy liczą też na nacisk na PSL.
PRAWO
OFE do trybunału
Ustawa o OFE może trafić do Trybunału Konstytucyjnego. Zapowiadają to politycy PJN, ale problemem jest 50 podpisów pod wnioskiem. PJN ma 18 posłów. Wniosek do TK szykuje też PKPP Lewiatan. – Chcemy wystąpić z nim do RPO – mówi Jeremi Mordasewicz. Lewiatan nie będzie składał wniosku w obawie, że TK go nie przyjmie. Prof. Krzysztof Rybiński chce skierować pozew zbiorowy przeciw rządowi, ale może to zrobić, gdy TK uzna ustawę o OFE za niezgodną z konstytucją. Na razie na stronie www.pozwij-rzad.pl zbiera podpisy. Pod akcją Rybińskiego podpisało się dotąd 6,3 tys. osób. AGIEL, GOS
Komentarze (209)
Pokaż:
NajnowszePopularneNajstarszeEmerytura państwowa jednakowa dla wszystkich-wszyscy płacimy takie same składki.Emerytura w wysokości minimalnej płacy.Po świętach bierzmy się do działania-my musimy zdecydować o emeryturach- jeżeli teraz nie dopilnujemy sprawy to będziemy ich niewolnikami do końca życia.WESOŁYCH ŚWIĄT
PO ŚWIĘTACH DO DZIAŁANIA.
odzyskać fundusz demograficzny wraz odsetkami, kto to zrobi?
odzyskać majątek z prywatyzacji kto to zrobi?
obniżyć i opodatkować diety poselskie o 50%,
obniżyć emerytury prezydenta i premierów, przywrócić trzeci próg podatkowy,
sprywatyzować resztę służby zdrowia to nie będzie problemów z emerytami
2.Przestrzeganie prawa.
3.Minimalna płaca - bo co ma być za emerytura (po ewentualnym wprowadzeniu euro).
4.Obciążenie składkami w rozsądny sposób odpowiedniej ilości osób (nie da się tworzyć nadmiernej ilości gmin , powiatów , urzędów co oznacza etaty nieprodukcyjne i wypłacanie później dla tego grona osób emerytury).
5. Regulacja odnośnie emerytur rolniczych,mundurowych,górniczych (ZUS i sądy mają problem jak interpretować wieloletni bałagan w ustawodawstwie).
6. Prawo które można omijać w cwaniacki sposób nie płacąc składek na dłuższą metę skutkuje wyludnianiem kraju i przy dochodach minimalnych (za małych aby się utrzymać) dla młodych nie poprawi zastępowalności pokoleniowej.
7. Wydawanie kasy większej niż ma się wpływy kończy się przeważnie tak jak w Grecji (matematyka jest dla niektórych polityków bardzo bolesna lecz oni uprawiają ostatnio tą profesję w oparciu o chwyty poniżej pasa). Jeśli ma się chęć zarządzać państwem to trzeba nim zarządzać , a nie bawić się w teatrzyk w rządzenie . Zostawienie samopas kraju i łudzenie się że samo się wszystko jakoś ułoży jest głupotą. A już szkodzenie i sprzyjanie destrukcji państwa powoduje wyjściu ludzi na ulice ,gdy zostają przekroczone pewne granice .
władzą lecz naszymi przedstawicielami mają obowiązek robić to co my chcemy.
Reforma emerytur jest konieczna i to natychmiast puki jest co reformować też aby było uczciwie. Przyjmijmy za podstawę naliczania emerytury minimalną pensję 50 lat składkowych da nam emeryturę w wysokości 100% minimalnej
pensji, 1 rok składkowy to 2% minimalnej pensji -to 2% emerytury 40 lat składkowych da prewo do przejścia na emeryturę- dostaniemy emeryturę w
wysokości 80% minimalnej pensji- możemy pracować dalej uzyskamy wyższą emeryturę . EMERYT NIE MOŻE PRACOWAĆ. Wszyscy płacimy jednakową składkę i otrzymujemy jednakową PAŃSTWOWĄ EMERYTURĘ SOCJALNĄ.
jeden organ do obsługo emerytur i rent dla wszystkich,
jeden sposób obliczania emerytur i rent dla wszystkich,
mundurowi nie mogą kosztem innych otrzymywać emerytury w wysokości 75% ostatniego wynagrodzenia oraz dodatku do 10% z tytułu choroby,
odzyskanie należności za prywatyzację zakładów,
obciążenie winnych za deficyt budżetowy,
przegląd kadr i wynagrodzeń w Urzędzie Rady Ministrów wraz z zakresem ich czynności,
jeden wiek przechodzenia na emerytury dla wszystkich z bonifikatą do 5 lat dla mundurowych , nauczycieli itp.
wówczas nie trzeba podwyższać wieku