Społeczna odpowiedzialność biznesu jest trendem, który na świecie rozwija się od połowy XX w., a od końca tamtego stulecia podlega porządkowaniu i naukowym opracowaniom. Polega na tym, że podmioty gospodarcze, nie tylko wielkie korporacje ale i mniejsze firmy, w swoich działaniach dobrowolnie kierują się dbałością o dobro własnych pracowników, ich rodzin, otoczenia społecznego, w jakim działają oraz o partnerskie kontakty z dostawcami, podwykonawcami i klientami. W zakresie CSR mieści się również dbałość o środowisko naturalne tak lokalnie, jak i w globalnej perspektywie.

Życie według zasad

CSR jako koncepcja zarządzania przedsiębiorstwami i organizacjami, doczekał się nawet ujęcia w standardy. W 2010 r. Międzynarodowa Organizacja Standaryzacyjna (ISO) opublikowała normę ISO 26000, która porządkuje wiedzę na temat CSR. Społeczną odpowiedzialność biznesu zdefiniowano tam jako odpowiedzialność organizacji za wpływ jej decyzji i działań na społeczeństwo i środowisko zapewniania przez przejrzyste i etyczne postępowanie które: przyczynia się do zrównoważonego rozwoju, w tym dobrobytu i zdrowia społeczeństwa, uwzględnia oczekiwania interesariuszy, jest zgodne z obowiązującym prawem i spójne z międzynarodowymi normami postępowania, jest zintegrowane z działaniami organizacji i praktykowane w jej relacjach.
Wspomniana norma wyróżnia siedem obszarów społecznej odpowiedzialności biznesu: ład organizacyjny, prawa człowieka, stosunki pracy, środowisko, sprawiedliwe praktyki rynkowe, relacje z konsumentami, zaangażowanie społeczne.
Reklama

W takich firmach chce się pracować

Reklama
Stosowanie zasad społecznej odpowiedzialności biznesu jest działaniem długofalowym, z odroczonym efektem, docelowo jednak przynosi szereg wymiernych korzyści. Jedną z nich jest kształtowanie pozytywnego wizerunku firmy wśród obecnych i potencjalnych pracowników. Kluczowym kierunkiem działań jest tu tworzenie nowoczesnych miejsc pracy które zapewniają godziwe i adekwatne wynagrodzenie, ale także kulturę i bezpieczeństwo pracy. Stosunki oparte na zasadach etyki, tolerancji i niedyskryminacji, poszukiwaniu i umacnianiu wspólnych wartości i budowanie więzi między pracownikami.
Trendy demograficzne oraz zmiany na rynku pracy sprawiają, że coraz liczniejsze grono firm dostrzega potrzebę szerszego otwarcia się na grupy pracowników wymagających dodatkowego wsparcia, na przykład osoby starsze lub z niepełnosprawnościami. Młodsi coraz częściej oczekują od zatrudniającego prowadzenie polityki wspierającej równowagę między pracą, a życiem osobistym.

Wiarygodni partnerzy

Świadome i konsekwentne stosowanie zasad CSR to wzrost zaufania wśród potencjalnych inwestorów i kredytodawców. Instytucje finansowe coraz częściej deklarują zainteresowanie współpracą z odpowiedzialnymi firmami, które mogą się wykazać nie tylko przyzwoitymi wynikami finansowymi, ale są zarządzane w sposób przejrzysty, odpowiedzialnie odnoszą się do własnych pracowników, budują dobre relacje z otoczeniem, wywiązują się ze zobowiązań wobec pracowników i kontrahentów, budują partnerskie relacje z klientami.
Przyjazna polityka przynosi z czasem przywiązanie i lojalność konsumentów, którzy w swoich wyborach są skłonni kierować się także zaufaniem do firmy i jej pozytywnym wizerunkiem. Coraz częściej na ten wizerunek wpływa przekonanie o ekologicznym procesie powstawania produktu lub usługi, a także zaangażowanie firmy w działania na rzecz ochrony czy odbudowy środowiska naturalnego. Ważnym elementem budowy wizerunku jest przenoszenie wyznawanych i propagowanych wartości na oczekiwania wobec klientów i kontrahentów.

Mile widziani sąsiedzi

Istotnym bonusem stosowania zasad społecznej odpowiedzialności biznesu może być poprawa i utrzymanie dobrych relacji ze społecznością i władzami lokalnymi. Udział firmy w życiu miejscowej społeczności , podejmowanie na jej rzecz wymiernych działań i wspieranie lokalnych inicjatyw podejmowanych przez okolicznych mieszkańców ułatwia jej bezkonfliktowe funkcjonowanie w środowisku społecznym, pozyskanie przychylności obywateli i zaufania władz samorządowych.
Wprowadzanie zasad odpowiedzialnego biznesu wpływa generalnie na wzrost konkurencyjności przedsiębiorstwa. Istnieje przekonanie, że dla polskich firm klarowna polityka CSR może być jednym z elementów budowania swojej pozycji na rynkach europejskich, gdzie oczekiwania dotyczące przestrzegania standardów odpowiedzialnego biznesu są już silniej zakorzenione.
ANO