Przelewy pieniędzy między kontami w różnych bankach w czasie rzeczywistym to u nas nic nowego. Umożliwia to system Sorbnet, z którego korzystają głównie firmy przy transferach dużych kwot. Dla klientów indywidualnych jest on również dostępny, jednak niewykorzystywany ze względu na bardzo wysokie koszty, przekraczające nawet 100 zł za pojedynczy przelew.

Rozwiązanie proponowane przez MultiBank jest dużo tańsze. Prowizja wynosi od 5 do 10 zł, w zależności od sposobu złożenia zlecenia. Najtańsze jest dokonanie przelewu za pomocą systemu transakcyjnego w internecie. Obecnie przelewy ekspresowe z konta w MultiBanku można dokonywać na rachunki w ponad 20 innych bankach w Polsce.

Wcześniej podobną ofertę przelewów ekspresowych wprowadził inny bank należący do Grupy BRE – mBank. Tam koszty nowej usługi są podobne jak w MultiBanku. Zwykłe przelewy realizowane podczas sesji systemu Elixir są kilkukrotnie tańsze lub darmowe, ale pieniądze wędrują z konta na konto kilka godzin, a zlecenia złożone w ciągu dnia najczęściej dochodzą w następnym dniu roboczym.