Wraz z listopadem w ofertach lokat doszło do niewielkich, aczkolwiek znaczących zmian. W naszym zestawieniu pojawiło się kilka nowych pozycji, a niektóre przesunęły się o kilka oczek w dół bądź w górę. Sprawdźmy, który z banków najbardziej nas zaskoczył.
Sporym zaskoczeniem jest zmiana jaką wprowadził Meritum Bank, który jeszcze miesiąc temu podwyższał oprocentowanie lokat. Teraz 19 listopada obniżył oprocentowanie swoich produktów o średnio 0,10 pp. Pomimo tego, że pozostaje ono nadal względnie wysokie posunięcia banku są zastanawiające. Obniżek w oprocentowaniu dokonał także FM Bank co widać w naszym porównaniu. 19 listopada pojawiła się także nowa oferta – eurobank wyszedł naprzeciw oczekiwaniom klientów i udostępnił lokatę z codziennym oprocentowaniem, która debiutuje tym samym w naszym rankingu na okres 12 miesięcy. 

>>>Aż 12 proc w skali roku na lokacie. Sprawdź szczegóły! 

Doszło do nieznacznych zmian w oprocentowaniu lokat na jeden miesiąc depozytu. Czwartą pozycję zajmuje obecnie lokata standardowa eurobanku z 4,05% (poprzednio pozycja 5.), tuż za nią jest Citi Handlowy z 4%. Na miejsce 5. spadła lokata standardowa Toyota Banku, który obniżył jej oprocentowanie z 4,20 proc. do 4,00 proc. 

W przypadku lokat zakładanych na 3 miesiące z zestawienia wypadł Meritum Bank, co spowodowało, że do pierwszej dziesiątki tego okresu zawitał Toyota Bank ze swoją standardową lokatą oprocentowaną na 4,60 proc.
Do poważniejszego przetasowana (w tym zmiany lidera) doszło w lokatach na 6 miesięcy. Teraz na 1. pozycji mamy Getin Bank z lokatą codzienną – 5%, dalej Meritum Bank z Lokata Internetowa z dzienną kapitalizacją – 4,60 proc., a na trzeciej pozycji AIG Bank z lokatą Direct+ Internet – 5,45 proc. Co więcej, dwie pierwsze pozycje to kapitalizacja dzienna, a AIG proponuje "zwykłą' kapitalizację miesięczną.

>>>Tu porównasz oprocentowanie lokat. Sprawdź, która oferta jest najlepsza


Zmiany w oprocentowaniu spowodowały również, że Getin Bank znalazł się na 1. miejscu rankingu na 12 miesięcy depozytu z oprocentowaniem 5,25 proc. zamiast 5,02 proc. Tym samym FM Bank pozycję trzeciej – oferując już nie 5,30%, ale 5%. Jego miejsce zajął Meritum Bank, oferujący "Lokatę Internetową z dzienną kapitalizacją". Dodatkowo na siódmej pozycji znalazł się nowy produkt eurobanku – lokata z kapitalizacją dzienną oferująca 4,50 proc.

>>>10 proc. na lokacie z planem inwestycyjnym - odbierz gwarantowaną nagrodę!

Warto w tym miejscu wspomnieć, że co raz więcej na rynku ofert lokat alternatywnych – połączonych z innym produktem, np. funduszem inwestycyjnym. Ciekawym przykładem jest najnowsza oferta Nordei i ich produkt „Nordea HIT”, gdzie na lokacie jednomiesięcznej możemy otrzymać oprocentowanie nawet 12 proc. w skali roku. Takich produktów jest co raz więcej i powoli zadomawiają się na naszym rynku. Co do kapitalizacji dziennej – to aktualnie już standard, jeśli chodzi o ofertę depozytową banków. Klienci docenili możliwość ominięcia podatku od zysków kapitałowych – i to widać na rynku.