"Życie Warszawy" przytaczyło historię pana Janusza Kołodziejczyka, który od roku inwestuje na giełdzie. Kilka tygodni temu zadzwonił do niego doradca finansowy i zaoferował swoje usługi. "Pewnie wziął moje nazwisko z książki telefonicznej. Pomyślałem, że gdy sytuacja na rynkach jest teraz niepewna, to warto skorzystać z pomocy fachowca" - opowiada. Podkreśla, że podczas spotkania doradca pokazał mu referencje od kilkudziesięciu klientów. "Zawodowiec" inwestował jego pieniądze dwa tygodnie. Zamiast zobaczyć złote góry, Kołodziejczyk stracił w tym czasie ponad 3 tysiące złotych.

"Poprosiłem o spotkanie i przedstawienie mi transakcji. Okazało się, że facet ma mniejsze pojęcie o finansach niż ja. Podziękowałem mu" - mówi. Pieniędzy odzyskać się już nie udało.

By uchronić ludzi przed takimi osobami, poseł PiS Waldemar Andzel postanowił interweniować u ministra finansów. "Od trafności decyzji doradców zależy to, czy klient straci, czy zyska, dlatego powinni się tym zajmować wyłącznie profesjonaliści" - mówi "Życiu Warszawy". I proponuje, by wprowadzić obowiązkowy egzamin dla osób, które chcą się zajmować doradztwem finansowym. Obecnie bowiem żadne regulacje nie mówią o tym, kto może nim zostać.

"Osoba, która chce być doradcą, nie musi zdać żadnego kursu ani uzyskać licencji. Tak jest natomiast m.in. w przypadku maklerów giełdowych" - przyznaje rzecznik resortu finansów Jakub Lutyk.

Niestety, na razie nie ma planów, by tę kwestię uregulować. "Obowiązek uzyskania licencji będzie prawdopodobnie obowiązywał firmy, które oprócz doradztwa finansowego świadczą też usługi inwestycyjne. Zapewne nie będzie to dotyczyło osób, które doradzają na własną rękę" - mówi dyrektor Departamentu Rozwoju Rynku Finansowego w resorcie finansów Piotr Koźmiński.

Lepiej zatem skorzystać z usług profesjonalnych firm zajmujących się doradztwem. Bo by zostać pracownikiem takiej firmy, kandydat musi spełnić szereg wymagań. "Ukończyć studia ekonomiczne i posiadać doświadczenie na rynku finansowym" - mówi "Życiu Warszawy" Agnieszka Bujko z Open Finance.