Policja zatrzymała 10 osób z kierownictwa jednej z największych spółek węglowych. Są one podejrzane między innymi o oszustwa, wyłudzanie podatku VAT i pranie brudnych pieniędzy na łączną kwotę ponad 85 milionów złotych.

Jak informuje policja, funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego wraz z prokuratorami i przedstawicielami innych służb od kilku miesięcy badali działalność Składów Węgla Okazało się między innymi, że węgiel sprowadzany z Rosji i Kazachstanu sprzedawano tam jako polski, nieprawidłowości dotyczyły też jego jakości i ilości. Tworzono także fikcyjną dokumentację handlu węglem. Przestępczy proceder miał charakter zorganizowany.

Dziś rano policjanci wkroczyli do siedzib spółki w kilku województwach i zatrzymali 10 osób. Zabezpieczyli dokumentację, gotówkę, samochody i maszyny o łącznej wartości około trzech i pół miliona złotych, a także 50 tysięcy ton węgla o wartości około 17 milionów złotych. Zatrzymanym postawiono między innymi zarzuty udziału w zorganizowanej grupie, mającej na celu popełnianie przestępstw i przestępstw skarbowych, zarzuty oszustwa przy sprzedaży węgla, wyłudzenia podatku VAT oraz prania pieniędzy.

Prokuratorzy szacują, że podejrzani mogli wyłudzić zwrot VAT na kwotę co najmniej 35 milionów złotych, dopuścili się oszustw na kwotę około 30 milionów i wyprali przeszło 22 milionów złotych, pochodzących z przestępstw. Prokuratura nie wyklucza kolejnych zatrzymań i postawienia nowych zarzutów osobom już zatrzymanym.