100 milionów złotych do wzięcia z Unii już na początku roku

| Aktualizacja:
X

Od wtorku 7 stycznia przedsiębiorcy mogą składać wnioski o dotacje w dwóch konkursach, w których do podziału jest niemal 100 mln zł. Pierwszy otwiera Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości. Dotyczy on wdrożenia społecznej odpowiedzialności biznesu, a dokładniej: inwestycji związanych z ochroną środowiska naturalnego, poprawą relacji z pracownikami w firmie czy społecznością lokalną.

 Przedsiębiorcy mogą zaplanować np. zakup urządzeń lub modernizację linii technologicznych, w wyniku których zmniejszą zużycie materiałów czy surowców, zredukują produkcję odpadów bądź wprowadzą na rynek ekoprodukty. Pula pieniędzy na konkurs wynosi prawie 9 mln zł. Maksymalna wartość dotacji dla firmy to 100 tys. zł, ale nie więcej niż 70 proc. wartości przedsięwzięcia. Można z niej pokryć koszty audytów (środowiskowego czy energetycznego), uzyskania certyfikatów (np. środowiskowych, jakości, bezpieczeństwa produktów), sfinansować badania produktów i usług.

Znacznie więcej, bo 90 mln zł oferuje Narodowe Centrum Badań i Rozwoju - to pieniądze przeznaczone na zastosowanie badań w gospodarce, a ubiegać się o nie mogą firmy z branży wytwórczej i usługowej. W przeciwieństwie do większości konkursów ogłaszanych przez centrum, w tym nie jest wymagany start konsorcjów przedsiębiorców z naukowcami. Projekty mogą być zgłaszane samodzielnie, ale ważne jest, by potencjalni beneficjenci zobowiązali się do wdrożenia wyników badań lub do odsprzedaży ich innej firmie w celu komercyjnego zastosowania.

Dotację można przeznaczyć na koszty związane z prowadzeniem badań takich jak wynagrodzenie pracowników, zakup materiałów i surowców, licencje, usługi doradcze, budowę linii pilotażowej lub demonstracyjnej etc. Poziom dofinansowania na prace rozwojowe wynosi od 25 proc. do 45 proc., a na badania przemysłowe od 50 do 70 proc., nie więcej niż 1 mln zł na firmę.

Na najwyższe dopłaty mogą liczyć projekty innowacyjne w skali światowej, o wysokim zaawansowaniu technologicznym czy zgłoszenia patentowe.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes.
Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Udostępnij na Facebooku
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna
  Powered by ContentStream
  • ~dobry tusku
   2013-12-31 12:06
   Ciekaw jestem czy za wdrożenie programu poprawności politycznej też bym dostał pare mln. z UE. Wybrany bierze , wszyscy spłacają ...
  AutorUwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.