Tymczasem Sejm pracuje nad projektem ustawy autorstwa MSP, która wprowadza nowe zasady naboru rad nadzorczych najważniejszych spółek SP - jedną z nich jest Polska Grupa Energetyczna (PGE). Skarb Państwa ma obecnie ponad 69 proc. akcji PGE.

Reklama

"Wybierani przez WZA kandydaci na członków do rad będą musieli mieć rekomendacje tzw. Komitetu Nominacyjnego" - powiedział w środę PAP wiceminister skarbu Zdzisław Gawlik. Jak wyjaśnił, 10-osobowy komitet ma skupiać osoby z odpowiednim doświadczeniem i pozycją w świecie gospodarki. Jego członkowie mają być powoływani przez premiera na 5-letnią kadencję.

Zdaniem resortu, Komitet Nominacyjny doprowadzi do podniesienia jakości nadzoru nad kluczowymi spółkami Skarbu Państwa.

5 stycznia Rada Nadzorcza PGE zdecydowała o odwołaniu wiceprezesa spółki Wojciecha Topolnickiego. Jego obowiązki powierzono prezesowi PGE Tomaszowi Zadrodze. W skład RN PGE wchodzą przedstawiciele MSP. Jak powiedział PAP rzecznik MSP Maciej Wewiór, resort oczekuje, że następca Topolnickiego zostanie wybrany w drodze konkursu.

Reklama

PGE to największa w Polsce firma elektroenergetyczna oraz jedna z największych w Europie Środkowej i Wschodniej pod względem ilości wytwarzanej energii elektrycznej i wielkości zainstalowanych mocy wytwórczych. W jej skład wchodzą m.in. dwie kopalnie węgla brunatnego i ponad 40 elektrowni i elektrociepłowni.

Na początku października ub.r. MSP sprzedało 10 proc. akcji PGE, uzyskując blisko 4 mld zł. Większość oferty trafiła do polskich inwestorów. Pod koniec 2009 roku Grupa zadebiutowała na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. Spółka pozyskała z emisji blisko 6 mld zł.