Agencja Rozwoju Przemysłu (APR) sprzedała PZL Wrocław amerykańskiej firmie Hamilton Sundstrand (HS) - poinformowała w czwartek rzecznik ARP Roma Sarzyńska. W czwartek ARP i HS podpisały ostateczną umowę sprzedaży 100 proc. udziałów w PZL Wrocław - podała rzecznik.Spółka zmieni nazwę na HS Wrocław. Amerykańska firma chce przez najbliższe 5 lat podwoić obecną sprzedaż produktów PZL Wrocław i zainwestuje co najmniej 65 mln zł.

Nie podano kwoty transakcji. Żeby kupić wrocławską spółkę Amerykanie spłacili też wierzycieli firmy PZL-Hydral. Wierzytelności były zabezpieczone majątkiem PZL Wrocław. PZL Wrocław zajmuje się produkcją układów paliwowo-regulacyjnych do silników lotniczych oraz układów, wyrobów i detali hydraulicznych sterowania i kontroli lotu do samolotów i śmigłowców. Zatrudnia 500 osób.

Według prezesa ARP Wojciecha Dąbrowskiego, pozyskanie inwestora branżowego o takim potencjale i pozycji, jak HS "jest dla wrocławskich zakładów gwarancją zwiększenia i unowocześnienia produkcji oraz znalezienia nowych rynków zbytu". Jego zdaniem wrocławskie zakłady staną się jednym z najważniejszych przedsiębiorstw branży lotniczej w naszym regionie.

Nowa spółka uzupełni ofertę polskich zakładów lotniczych powiązanych z HS. W Polsce Hamilton Sundstrand zatrudnia ok. 7 tys. osób. Jest m.in. właścicielem Polskich Zakładów Lotniczych w Mielcu, WSK PZL-Rzeszów oraz Pratt&Withney w Kaliszu. Firma specjalizuje się w produkcji lotniczej i na potrzeby astronautyki. Ma zakłady w 20 krajach. Roczne przychody firmy przekroczyły w 2009 r. 5,6 mld dol. HS jest częścią notowanej na nowojorskiej giełdzie grupy United Technologies Corporation - światowego lidera w branży lotniczej i budowlanej.

Wiceprezes Hamilton Sundstrand ds. operacyjnych Mike Dumais uważa, że przejęcie PZL Wrocław dopełnia możliwości firmy i daje dobrą pozycję do rozwoju w regionie. "Wrocław oferuje wykwalifikowanych, dynamicznych i zmotywowanych pracowników, a sam PZL ma wybitne doświadczenie w projektowaniu i produkcji na potrzeby przemysłu lotniczego i kosmonautycznego" - podkreślił wiceprezes HS.

Spółka PZL Wrocław powstała w 2004 r. Wydzielono i skoncentrowano w niej podstawowej działalności i majątek produkcyjny PZL-Hydral. ARP i HS w 2009 r. rozpoczęły negocjacje w sprawie prywatyzacji. 7 września 2010 r. podpisano umowę przedwstępną.