W tym roku Polacy wydadzą na prywatną opiekę zdrowotną 13 mld zł - informuje "Rzeczpospolita". Jak obliczyła cytowana przez gazetę firma badawcza PricewaterhouseCoopers, prywatne spółki zgarniają już jedną piątą wydatków Polaków na usługi zdrowotne. Cały rynek zdrowia, łącznie z wydatkami na leki i sprzęt medyczny, wart będzie w tym roku, jak się szacuje, około 60 mld zł.

Sześć głównych spółek działających na rynku prywatnej opieki medycznej zwiększyło w 2009 r. swoje przychody o 16,6 proc. w porównaniu z 2008 r. - ich sprzedaż wyniosła niemal 1,34 mld zł. Najwięcej, bo 7 mld zł, Polacy wydają na wizyty w prywatnych gabinetach i niewielkich przychodniach. Właściciele prywatnych firm medycznych inwestują w sprzęt najnowszej generacji, technologiczne nowinki (jak porady udzielane przez Internet, elektroniczne karty pacjentów, ekspresowa diagnostyka) oraz kompleksowość usług.

Przybywa także firm, które inwestują w budowę własnych szpitali, bo w ten sposób mogą wygrywać z państwowymi placówkami wyścig o pieniądze z Narodowego Funduszu Zdrowia. Chcą oferować te same zabiegi co państwowi konkurenci, ale na lepszym sprzęcie oraz w lepszych warunkach.

Natomiast publiczny system ochrony zdrowia coraz bardziej kuleje. W tym roku pierwszy raz Narodowy Fundusz Zdrowia wyda na leczenie mniej niż rok wcześniej, co zaowocuje jeszcze dłuższymi kolejkami do specjalistów.