Spółka PL.2012, powołana do nadzoru nad przygotowaniami do mistrzostw Europy w piłce nożnej w 2012 r., jest zadowolona ze stanu naszej infrastruktury. Jej zdaniem nasze lotniska są przygotowane na przyjęcie kibiców. "Obecnie za porty bezpieczne, czyli takie, które na pewno będą gotowe na mistrzostwa, uznaję Okęcie i Port Lotniczy Wrocław" - mówi Tomasz Szymczak, krajowy koordynator ds. lotnisk.

Lotnisko Chopina, nawet bez uwzględnienia prac, które są obecnie prowadzone, jest gotowe do obsługi Euro. Wkrótce ma poprawić się dojazd, ponieważ w ciągu roku mają być wybudowane nowe drogi do lotniska. Dobra sytuacja jest też we Wrocławiu. Terminal pasażerski i cała infrastruktura ma być gotowa w pierwszym kwartale 2011 r., zaś otwarcie zaplanowano na wrzesień.

W wyścigu lotnisk na końcu znajduje się Poznań. Wszystko przez brak zgody środowiskowej, koniecznej do rozpoczęcia prac w tamtejszym porcie. Na decyzję wpływa przewidywany wysoki poziom hałasu, gdy ruch lotniczy ruszy pełną parą. Lotnisko w Poznaniu znajduje się bowiem w centrum miasta.

PL.2012 ma też pewne obawy dotyczące gotowości portu w Gdańsku. Prace idą zgodnie z harmonogramem, ale lotnisko ma być gotowe dopiero w marcu 2012 r. To może być trochę za późno, ponieważ zwykle trzeba doliczyć 2-3 miesiące na przetestowanie lotniska - mówi Szymczak.