Szkolne Kasy Oszczędności powstały w 1927 r. Tworzyła je Pocztowa Kasa Oszczędności, której następcą jest PKO Bank Polski, kontynuujący tradycje swojej poprzedniczki w zakresie finansowej edukacji uczniów szkół podstawowych. Do 1939 r. Szkolne Kasy Oszczędności działały w niemal 14 tysiącach szkół i zrzeszały ponad milion członków. Obecnie w programie uczestniczy blisko 2 tys. szkół. W SKO oszczędza ok. 150 tys. dzieci, a oferta edukacyjna dociera do ponad 400 tysięcy.
Stare przysłowie mówi, że czym skorupka za młodu nasiąknie tym na starość trąci. J

Reklama

Jeżeli więc chcemy, by nasze pociechy nie były „ekonomicznymi analfabetami”, powinniśmy być żywotnie zainteresowani tym, żeby szkoła podstawowa, do której uczęszcza nasza pociecha uczestniczyła w programie SKO. Podkreślić trzeba, że oferta Szkolnych Kas Oszczędnościowych została całkiem niedawno odświeżona i jest teraz bardzo atrakcyjna. Przyjrzyjmy się więc temu, co SKO oferuje najmłodszej grupie klientów.

SKO – z czym się to je?
Szkolne Kasy Oszczędności są jednym z największych i działających najdłużej na polskim rynku programem edukacji finansowej dla najmłodszych. Trzeba. Jest to unikalne rozwiązanie, dostosowane do potrzeb polskich uczniów – warto podkreślić, że w tej materii to polska bankowość wyznacza światowe trendy!

>>>Chcesz zmienić konto osobiste na lepsze? Tutaj możesz porównać 88 ofert!

Uczestnicy programu SKO, a podkreślić trzeba, że można przystąpić do niego już w wieku 6 lat zyskują między innymi następujące korzyści:
• Wyrobienie w sobie nawyku samodzielnego zarządzania własnymi finansami
• Poznają zalety systematycznego oszczędzania
• Poznają od strony praktycznej usługi bankowe – w tym także to, jak ułatwiają one codzienne życie.


Czym wyróżnia się nowe SKO?
W przypadku każdego użytkownika sieci ważny jest przyjazny i intuicyjny system bankowości elektronicznej. W przypadku oferty kierowanej do najmłodszych jest on nie do przecenienia. Dlatego też serwis internetowy SKO cechuje się wyglądem atrakcyjnym dla oka, a przede wszystkim całkowicie dostosowanym dla tej konkretnej grupy odbiorców, jakimi są najmłodsi klienci.

Warto w tym miejscu zaznaczyć, że PKO BP podszedł do zmiany oferty SKO w sposób bardzo profesjonalny i rzeczowy! Młodzi ludzie mogą też prowadzić blogi, dzięki którym mają możliwość pokazywać innym uczestnikom SKO to, jak oszczędzają. Oprócz blogów przygotowane zostały też sekcje na portalach społecznościowych!
W ramach nowej propozycji SKO przygotowana została oferta pakietu kont skierowanych do trzech grup docelowych:
• uczniów (SKO Konto dla Ucznia) - umożliwiające zarządzanie środkami pieniężnymi przez dzieci w wieku od 6 do 13 roku życia - będące członkami SKO.
• szkół (SKO Konto dla Szkoły, SKO Konto Plan Szkoły) –umożliwiające obsługę kont SKO dla ucznia oraz zbierania środków wspólnych uczniów oraz szkoły.
• rad rodziców (SKO Konto dla Rady Rodziców, SKO Konto Plan Rady Rodziców) – umożliwiające zbieranie środków na cele określone przez Radę Rodziców.
Wszystkie te konta prowadzone są przez PKO BP bezpłatnie. Co istotne, dzieci mogą dokonywać wpłat i wypłat gotówkowych bezpośrednio w szkole, u Opiekuna SKO oraz placówce PKO BP. Dodać tu trzeba, że środki zgromadzone na rachunku SKO Konto dla Ucznia oprocentowane są na poziomie aż 5% w skali roku!
Działania edukacyjne wspierające rozwój SKO
W celu rozpropagowania idei „bankowania” od najmłodszych lat, PKO Bank Polski przygotował szereg działań mających za zadanie zaktywizować najmłodszych do współpracy z SKO. W tym celu przygotowane zostały specjalne pakiety informacyjne dla rodziców oraz opiekunów. Wspomniane pomoce naukowe zostały przygotowane we współpracy z najwyższej klasy profesjonalistami z zakresu doradztwa metodycznego – ze szczególnym uwzględnieniem specyfiki tej grupy wiekowej. Wymienić tu należy kolorowanki, historyjki multimedialne czy też specjalne aplikacje komputerowe. Warto również wspomnieć o specjalnej audycji poświęconej SKO emitowanej w Polskim Radio oraz wyjątkowym periodyku „Brawo Bank” – poradniku ekonomicznym dla najmłodszych odbiorców.

Konkursy i nie tylko….
Oczywistą sprawą jest również to, że kluczem do sukcesu w przypadku SKO jest pobudzenie najmłodszych uczestników i zachęcenie do aktywnego udziału w projekcie. Z myślą o tym organizowane są konkursy z atrakcyjnymi nagrodami pieniężnymi oraz rzeczowymi – wspomnieć tu trzeba choćby o konkursie plastycznym „Wakacje żyrafy Lokatki” czy o Konkursie SKO, którego celem jest edukacja ekonomiczna dzieci i młodzieży w zakresie różnych form oszczędzania oraz wyrobienie nawyku świadomego oszczędzania. Szkoła, która zwycięży w tym konkursie otrzymuje nagrodę główną w wysokości aż 20 000 zł!

>>>Przelewaj swojemu dziecku kieszonkowe na konto. Wybierz najlepszą ofertę!

Reklama

Młodym się należy!
Bank próbując zatrzymać u siebie grupę najmłodszych klientów oferuje wszystkim zainteresowanym nastolatkom wieku od 13 lat PKO Konto Pierwsze. Bez wątpienia jest to obecnie jedna z bardziej atrakcyjnych propozycji kont dla najmłodszych klientów. Wymieńmy pokrótce najważniejsze cechy tego konta:
• Bezpłatne prowadzenie konta
• Darmowe wypłaty ze wszystkich bankomatów w Polsce i na świecie!
• Bezpłatne krajowe przelewy internetowe
• Dostęp do bankowości elektronicznej (iPKO) bez żadnych opłat!
SKO oraz PKO Konto Pierwsze - na którego otwarcie potrzebna jest zgoda opiekuna prawnego (rodzica) to dwie, w pewnym sensie, uzupełniające się propozycje. SKO przygotowuje najmłodszych do oszczędzania, a kiedy młody człowiek kończy 13 lat może otworzyć PKO Konto Pierwsze.

Bankowanie się opłaca – im wcześniej tym lepiej!
Nikogo już nie trzeba przekonywać o tym jak ważna jest właściwa edukacja finansowa. Niestety w naszym kraju problem ten wciąż istnieje i spora część społeczeństwa pozostaje bez dostępu do podstawowych usług bankowych. Tym ważniejsze jest wyrabianie odpowiednich nawyków już od najmłodszych lat – jak wiele można zaoszczędzić oraz jak łatwiej żyje się dzięki obsłudze bankowej „skarbonek” naszych pociech! Gorąco polecamy korzystanie z bankowości tak wcześniej jak tylko się da – to się naprawdę opłaca!