W co inwestować w 2013? Tak typują eksperci
1 ZŁOTO - "Problemy, z jakimi od wielu kwartałów borykają się światowe gospodarki nie zostały rozwiązane. Szefowie banków centralnych w celu złagodzenia skutków kryzysu znacząco zwiększyli podaż pieniędzy na rynku. Takie działania muszą doprowadzić do wzrostu inflacji" - wskazuje wiceprezes Mennicy Wrocławskiej Piotr Wojda. Dodaje, że w momencie utrzymującej się niepewności i trwającego spowolnienia gospodarczego, inwestorzy instytucjonalni jak i indywidualni poszukiwać będą bezpiecznych aktywów. "Bezpiecznym i opłacalnym rozwiązaniem nie tylko chroniącym przed inflacją, ale i zapewniającym zysk, jest lokowanie środków w trwałe walory inwestycyjne, czyli np. złoto" - stwierdza.

Shutterstock
2 ALKOHOLE EKSKLUZYWNE - "Od kilku lat zauważalny jest trend coraz częstszego budowania portfeli inwestycyjnych w oparciu o aktywa, których ceny zmieniają się z uwagi na proporcje popytu i podaży, a nie wyłącznie z powodu spekulacji, z czym mamy doświadczenia na rynkach finansowych. Bardzo ciekawie wygląda w tej chwili rynek alkoholi ekskluzywnych - win i whisky oraz dzieł sztuk" - wskazuje analityk Gold Finance Łukasz Wiejak.

Shutterstock
3 ROPA NAFTOWA - O tym, że w przyszłym roku możliwe są zwyżki na rynku ropy naftowej, mówi prezes McAlvany Financial Group, David McAlvany. "Szczególnie jeśli niepewność geopolityczna nadal będzie dominować na Bliskim Wschodzie" - wskazuje.

Shutterstock
4 DZIEŁA SZTUKI - Dzieła sztuki to coraz częstszy obiekt zainteresowania inwestorów. Dzieje się tak, ponieważ są one bardziej zrozumiałe i łatwiejsze w obserwacji dla osób niemających przygotowania finansowego. "Trzeba jednak pamiętać, że tego typu instrumenty są również mniej płynne od akcji czy obligacji skarbowych i wyjście z takiej inwestycji z dnia na dzień jest praktycznie niemożliwe" - podkreśla analityk Gold Finance Łukasz Wiejak.

Shutterstock
5 OBLIGACJE - Analityk DM Banku BPS Kamil Artyszuk stwierdza, że seria ostatnich danych makroekonomicznych wskazuje na silne spowolnienie w polskiej gospodarce. "W pierwszej fazie dekoniunktury inwestorzy zorientowani są przede wszystkim na bezpieczne aktywa, tj. obligacje skarbowe. Obecnie papiery skarbowe są drogie, ale alternatywą są obligacje korporacyjne dużych silnych spółek" - wskazuje.

Shutterstock
Komentarze (8)
Pokaż:
NajnowszePopularneNajstarszeJa postanowiłem wziąć sprawy w swoje ręce oczywiście przy niewielkiej wiedzy nt. inwestowania postanowiłem oddać się w ręce profesjonalistów ale korzystając z bezpiecznej opcji lokowania pieniędzy. Skorzystałem przy tym z oferty banku PKO BP z obniżką opłat manipulacyjnych na wykup jednostek Funduszy. Pieniądze zaczęły pracować na moją przyszłość, a ja jestem spokojniejszy co do mojej przyszłość!
NIE WIERZ ŻADNYM EKSPERTOM , DORADCOM , BANKOM , RZĄDOWI.
Oni nie chcą Twojego dobra, korzyści, tylko patrzą jak by tu do końca ściągnąć
z ciebie skórę na żywca.
PO pakiecie klimatycznym następny "wyrób" geniuszu Donalda T., jednolity patent europejski wykańczający juz do "bulu" nasz przemysł.
o rozpierniczeniu pieniędzy na wyroby wyroboPOdobne nie wspominam("autostrady", stadiony, itp. ,itd.)
służba zdrowia też niczego sobie. he, he.
hucpa w wykonaniu małego POdwórkowca.