Historia kredytowa to działania związane z zaciąganiem i regulowaniem kredytów oraz pożyczek. Odnosi się zarówno do zobowiązań już spłaconych, jak i wciąż spłacanych. Nie jest sprawdzana raz na zawsze, lecz za każdym razem, kiedy chcemy wziąć kredyt, pożyczkę czy kartę kredytową.

Reklama

Porównaj online kredyty gotówkowe i wybierz ten z najniższą ratą!

Za każdym razem informacja o naszym nowym zobowiązaniu trafia do Biura Informacji Kredytowej (BIK), które tworzy historię zaciągniętych przez nas kredytów itp. Zanim bank udzieli nam finansowania prześwietli naszą przeszłość w BIK-u i oszacuje poziom ryzyka związanego z udzieleniem kolejnego świadczenia.

Pożyczaj i spłacaj

Zapewnienie sobie pozytywnej historii kredytowej to przede wszystkim kwestia terminowych spłat zaciągniętych zobowiązań. Terminowość to świadectwo dla instytucji finansowych, że potrafimy zarządzać swoim budżetem i jesteśmy godni zaufania. Pozytywna historia kredytowa to w wielu przypadkach również przepustka do otrzymania korzystniejszych warunków kredytowania.

Reklama

Nawet najkrótsza historia kredytowa jest lepsza niż jej brak – w tym drugim przypadku bank nie ma bowiem pojęcia, czego może się spodziewać po kliencie. Historię budują nie tylko wielkie zobowiązania, ale również te małe: spłacanie sprzętu, który wzięliśmy na raty, karty kredytowej czy debetu. Gdy chcemy zaciągnąć duży kredyt, np. hipoteczny, to kilka lat wcześniej warto postarać się o mniejszą pożyczkę i regularnie ją spłacać. Karty kredytowe lepiej spłacać na czas albo chociaż w części – zapłacimy ewentualnie wyższe odsetki, ale za to nie trafimy do bazy dłużników.

Reklama

Banki prześwietlą nie tylko nasze kredyty, ale i to, czy nie zalegamy z opłatami za media i alimenty. Podobnie sprawa się ma z poręczaniem pożyczek. Jeśli osoba, której poręczyliśmy kredyt zalega ze spłatą, automatycznie przekłada się to na nas – bank bierze w takim przypadku pod uwagę ewentualność, że to my będziemy spłacać ten kredyt.

Jeśli zdarzały się nam opóźnienia (powyżej 60 dni) w regulowaniu zaciągniętych świadczeń, informacja o tym pozostanie widoczna dla banków i SKOK-ów przez 5 lat od momentu zamknięcia tego zobowiązania. Nie oznacza to jednak, że przez ten nie będziemy mogli uzyskać kredytu, zapłacimy jednak za niego więcej niż rzetelny kredytobiorca z pozytywną historią kredytową.

Stawiaj czoła problemom

W sytuacji, gdy zalegamy z opłaceniem zobowiązania, powinniśmy przede wszystkim niezwłocznie skontaktować się z bankiem i wyjaśnić przyczyny zaistniałej sytuacji. Wspólnymi siłami można dojść do porozumienia korzystnego dla obu stron. Np. jeżeli budżet domowy obciąża więcej kredytów, wyjściem z sytuacji jest kredyt konsolidacyjny. Jeśli natomiast data spłaty rat nie współgra z datą wpłynięcia pensji, rozwiązaniem jest zmiana harmonogramu płatności. Twoja inicjatywa pokaże kredytodawcy, że nie bagatelizujesz problemu i nie uciekasz od odpowiedzialności, jednocześnie twoja historia w BIK nie ulegnie pogorszeniu. Jak widać, unikanie konfrontacji z bankiem to najgorsze możliwe wyjście.

Sprawdź bezpłatnie, gdzie otrzymasz najtańszy kredyt gotówkowy!

Reasumując, należy podchodzić odpowiedzialnie do swoich zobowiązań. Nawet w razie przejściowych problemów z ich spłatą nie powinniśmy chować głowy w piasek, ale robić wszystko, by porozumieć się z bankiem i uniknąć odnotowania tego rodzaju sytuacji w BIK. Zawsze warto myśleć o przyszłości, w tym o przyszłych kredytach, których być może będziemy potrzebować. Pozytywna historia kredytowa pomoże nam uzyskać najlepsze możliwe warunki.