Konsolidacja to określenie, które często błędnie używane jest zamiennie z terminem refinansowanie. Nie należy tych pojęć mylić, bowiem refinansowaniu podlega pojedyncze zobowiązanie, zaś konsolidacji kilka kredytów. Co ważne, mogą to być różnego rodzaju obciążenia, na różny okres, zaciągnięte w różnych bankach.

Reklama

Porównaj online kredyty gotówkowe i wybierz ten z najniższą ratą!

Niższa rata - największa zaleta konsolidacji

Konsolidacja to takie połączenie wcześniejszych zobowiązań w jedno, które pozwala obniżyć wysokość miesięcznych kosztów związanych ze spłatą. Jest to więc zaciągnięcie zupełnie nowego kredytu, którym spłacane są wcześniejsze. Konsolidacji podlegać mogą właściwie wszystkie kredyty i pożyczki, czyli m.in. pożyczki gotówkowe, kredyty samochodowe, kredyty mieszkaniowe, a nawet zadłużenie na karcie kredytowej.

Reklama

Sam proces ubiegania się o kredyt konsolidacyjny nie różni się od procedury, którą trzeba przejść, starając się o jakikolwiek inny kredyt. Jedyną zmianą jest tu konieczność udokumentowania wysokości kredytów i pożyczek, które podlegać mają konsolidacji. Warto wiedzieć, że środki przyznanego kredytu konsolidacyjnego nie są wypłacane bezpośrednio klientowi, a trafiają wprost do dawnych kredytodawców.

Kiedy warto skonsolidować kredyty?

Konsolidacja nie zawsze i nie dla każdego jest remedium na problemy finansowe. Uruchomienie takiego kredytu może być korzystne tylko wtedy, gdy od zaciągnięcia wcześniejszych zobowiązań rynek zmienił się na tyle, że oferowane obecnie warunki kredytowania są znacznie lepsze od tych zapisanych w poszczególnych umowach konsolidowanych kredytów. Dlatego każdorazowo należy dokładnie przemyśleć, jakie wcześniejsze produkty zostaną skonsolidowane i czy jest to dla nas opłacalne.

W większości przypadków konsolidowanie jest dobrym narzędziem ratunkowym dla osób, które straciły panowanie nad swoim portfelem, a nawet wpadły w spiralę zadłużeniową. Najczęściej pozwala bowiem na redukcję raty nowego kredytu w porównaniu z sumą rat wcześniejszych zobowiązań. Odpowiednio zastosowany kredyt konsolidacyjny może więc pomóc w ustabilizowaniu domowych finansów, a nawet wykaraskaniu się z problemów z płynnością.

Reklama

Kredyt konsolidacyjny może być również wygodnym sposobem na zapanowanie nad finansami przez osoby zapominalskie, którym trudno jest spamiętać terminy i wysokości spłacanych rat. Te bowiem zastępowane są jedną ratą, co jest nie tylko wygodne, ale i dodaje finansom przejrzystości.

Sprawdź bezpłatnie, gdzie otrzymasz najtańszy kredyt gotówkowy!

Podsumowując, kredyt konsolidacyjny ma wiele zalet i na pewno warto rozważyć skorzystanie z niego. Nie należy jednak przymykać oczu na jedną istotną wadę tego rozwiązania - ceną za niższą ratę miesięczną jest zwykle wyższy całkowity koszt finansowania (zwykle powiązany z wydłużeniem okresu spłaty). Dlatego przed podjęciem ostatecznej decyzji warto dobrze rozważyć (i policzyć) wszystkie za i przeciw.