W myśl przepisów przedsiębiorca prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą nie musi oddzielać finansów osobistych od firmowych. Co więcej, nie musi nawet posiadać konta bankowego, jeśli nie dokonuje jednorazowej transakcji na kwotę przewyższającą równowartość 15 tys. euro i jeśli jest mikroprzedsiębiorcą (osiąga roczne obroty do 2 mln euro i zatrudnia poniżej 10 osób). Mikroprzedsiębiorcy mogą bowiem regulować swoje zobowiązania wobec ZUS i US gotówką lub przy pomocy przekazów pocztowych (większe firmy muszą robić to przelewem). Oczywiście chodzenie co miesiąc do urzędów czy na pocztę w celu dokonywania opłat trudno uznać za usprawnienie w prowadzeniu działalności. Dlatego też warto mieć konto, dzięki któremu będzie można robić przelewy przez Internet.

Reklama

Porównaj online konta z dostępem przez Internet!

Konto dla firmy - tylko firmowe?

Czy jednak konto dla firmy musi być kontem, które banki określają mianem konta firmowego? Czy różni się ono czymś od konta osobistego?
Przepisy nie precyzują, z jakiego typu konta powinna korzystać firma. Może więc to być dowolnie wybrane przez nią konto. Na przeszkodzie we wdrożeniu takiego rozwiązania mogą stanąć jednak banki. Wystarczy uważna lektura regulaminów prowadzenia rachunków osobistych, by przekonać się, że większość instytucji zakazuje korzystania z kont dla klientów indywidualnych w celach firmowych. Nie jest jednak tajemnicą, że nie wszyscy przedsiębiorcy się do tego stosują.

Na forach biznesowych można znaleźć wypowiedzi wielu osób, które deklarują, że od dawna korzystają z konta osobistego w celach firmowych. Na razie bez konsekwencji. Warto jednak zdawać sobie sprawę z tego, że takie działanie grozi wypowiedzeniem umowy przez bank. Jeśli więc nie chcemy narażać się na nieprzyjemności, powinniśmy założyć oddzielne konto firmowe. Można wówczas pokusić się od zrezygnowanie z konta osobistego, bowiem żadne regulacje nie stoją na przeszkodzie, by osoba fizyczna prowadząca działalność korzystała z konta firmowego w celach prywatnych. Rozdzielenie finansów osobistych i firmowych ma jednak szereg zalet.

Reklama

Oddzielne konta = lepsza kontrola

Prowadzenie dwóch oddzielnych kont - firmowego i osobistego - sprzyja kontroli finansów. Trzymając się zasady, że wydatki firmowe regulujemy z konta firmowego, zaś prywatne z osobistego, będziemy mieć lepszy wgląd w to, na co idą nasze pieniądze. Łatwiej będzie też szukać ewentualnych oszczędności i je wdrażać, np. poprzez podjęcie decyzji, że co miesiąc wypłacamy sobie na konto osobiste pensję o określonej wartości i tylko tę kwotę możemy wydać na cele prywatne.

Reklama

Oddzielne konta przydadzą się też przy ewentualnym staraniu się o kredyt. Warto pamiętać, że wymogiem do uzyskania kredytu w wielu bankach jest okazanie wyciągów z konta firmowego za wybrany okres. Jeśli nie oddzielimy finansów prywatnych od firmowych, analityk kredytowy będzie miał dostęp do informacji, na co prywatnie wydajemy pieniądze. Dostępu do danych z konta firmowego zażądać może także podczas kontroli urząd skarbowy, mowa tu jednak raczej o ogólnych informacjach typu wartość wpływów, wydatków, salda.

Wady posiadania konta firmowego

Czy posiadanie oddzielnego konta osobistego i firmowego ma jakieś minusy? Za takowy można niewątpliwie uznać opłaty związane z prowadzeniem konta firmowego. Klientom indywidualnym większość podstawowych funcjonalności jak prowadzenie konta, korzystanie z karty czy robienie przelewów jest bezpłatne banki oferują za darmo. Na przedsiębiorcach chcą jednak zarabiać.

Dobra wiadomość jest taka, że opłat można uniknąć. Wiele banków oferuje firmom konta za 0 zł, wiąże się to zwykle z koniecznością spełnienia jednego lub kilku niezbyt wygórowanych warunków. Informację o aktualnych ofertach bezpłatnych kont dla firm można znaleźć w artykule "Konto dla firmy za 0 zł".
Zła wiadomość z kolei jest taka, że banki czasem zmieniają reguły w trakcie gry, tj. wprowadzają opłaty po pewnym czasie. Oczywiście nic wówczas nie stoi na przeszkodzie, by wypowiedzieć umowę. Nic poza koniecznością załatwiania formalności związanych ze znalezieniem kolejnej atrakcyjnej oferty, założeniem nowego konta, zamknięciem poprzedniego rachunku oraz poinformowania o zmianach ZUS, US i kontrahentów.

Należy bowiem wiedzieć, że powinniśmy zgłosić urzędom listę wszystkich naszych aktualnych rachunków firmowych (można posiadać więcej niż jeden). Robi się to poprzez wypełnienie lub aktualizację druku CEIDG-1 oraz ZUS ZBA. Zmiany należy zgłaszać w ciągu 14 dni od ich zaistnienia.

Porównanie kont bankowych - znajdź najbardziej korzystne.

Podsumowanie

Chociaż polskie prawo nie wymaga od przedsiębiorców posiadania odrębnego konta zaliczanego przez banki do kategorii kont firmowych, to chcąc postępować zgodnie z regulaminami banków, należy się na założenie takiego konta zdecydować. Ofert na rynku jest bardzo dużo, warto rozejrzeć się za taką, która będzie nas jak najmniej kosztować. Czasami można też trafić na promocję, która nie tylko pozwoli zaoszczędzić na prowadzeniu konta, ale i zyskać dodatkowe profity (np. premię lub zniżki).