Nadzór finansowy dopiął swego – depozytów antypodatkowych nie będzie. Właśnie wycofują je z oferty banki z pierwszej dziesiątki rynku – Kredyt Bank i Getin Noble Bank. Klienci tego pierwszego nie mogą już zakładać takich depozytów od środy. Z kolei z oferty Getinu, który był jednym z liderów rynku lokat z jednodniową kapitalizacją, znikną w ciągu kilku dni.
Reklama
W środę podjęliśmy decyzję o wycofaniu z oferty lokat z kapitalizacją jednodniową – mówi Krzysztof Rosiński, prezes Getin Noble Banku. Szef spółki kontrolowanej przez miliardera Leszka Czarneckiego zapewnia, że w ciągu tygodnia tego rodzaju oferty lokat zostaną zastąpione tradycyjnymi lokatami o atrakcyjnym oprocentowaniu, ale na razie nie zdradza szczegółów.
Jakie są powody wycofania lokat z kapitalizacją jednodniową z oferty Getin Noble Banku przed wejściem w życie przepisów zmieniających prawo dotyczące kapitalizacji odsetek? Nie ukrywam, że miało na to wpływ stanowisko Komisji Nadzoru Finansowego – tłumaczy Rosiński.
Zdaniem KNF działania banków, które windują ceny depozytów, stanowią poważne zagrożenie dla sektora, bo klienci przenoszą środki w znaczącej skali między poszczególnymi instytucjami w zależności od tego, kto więcej płaci. To z kolei jest źródłem problemów dla tych, którzy za lokaty nie chcą przepłacać. KNF prowadzi od dłuższego czasu kontrolę pod względem ryzyka, na jakie narażają się banki, które mają nadmierną ekspozycję na lokaty z dzienną kapitalizacją - mówi Wojciech Kwaśniak, wiceprzewodniczący KNF.
Likwidacja lokat antypodatkowych najbardziej dotknie mniejsze banki, np. FM Bank i Mertium Bank. Ten pierwszy już wcześniej zrezygnował z krótszych lokat antypodatkowych, a wczoraj uznał, że nie będzie już przyjmował także dłuższych depozytów z dzienną kapitalizacją. Przedstawiciele innych mniejszych instytucji mówią, że i tak będą zmuszeni wycofać lokaty z jednodniową kapitalizacją, bo wkrótce zacznie obowiązywać nowa Ordynacja podatkowa, która zniesie możliwość ich oferowania. Ten ruch może przyspieszyć twarde stanowisko nadzoru, który chce całkowitego wycofania z rynku lokat z dzienną kapitalizacją.
Reklama
Na razie nie podjęliśmy żadnych działań wobec banków, które wprowadziły ten produkt na rynek i które przez zbyt dużą wartość depozytów jednodniowych wystawiły się na nadmierne ryzyko. Jeśli dojdziemy do wniosku, że jest taka potrzeba, to podejmiemy wobec nich wybrane działania nadzorcze – mówi Kwaśniak.