Ile zarabia nauczyciel? Podstawa mrozi krew w żyłach, ale są jeszcze dodatki [STAWKI]

| Aktualizacja:

Do 3,1 tys. zł - tyle dostaje minimalnego wynagrodzenia zasadniczego nauczyciel w szkole publicznej, wynika z danych Ministerstwa Edukacji Narodowej. Są jednak i tacy, którzy muszą przeżyć za około 1,5 tys. zł. Skąd te różnice?

wróć do artykułu
  • ~nauczyciel
    (2017-04-01 13:49)
    Proszę rozdzielić prace nauczycieli klas I-III,gdzie trzeba mieć w torebce chusteczki,plaster,krem,coś do jedzenia i picia ,bo nigdy nie wiadomo,co jest potrzebne małemu dziecku,poza tym rozwiązywać supły,wiązać buty,mocować się z zamkami,ubierać,zadbać o dzieci,które przyprowadzane są chore,z gorączką (a telefony rodziców milczą) pilnować dzieci,których dopilnować nie potrafią często rodzice.Najważniejsze to,rozwiązywanie emocjonalnego podejścia dziecka do różnorodnych sytuacji domowych,których dziecko nie rozumie,a jakże mocno przeżywa. Pewnie też większość nie wie,ale dekoracje,długopisy itp rzeczy kupujemy sami za własne pieniądze...
  • ~Miasto
    (2017-03-31 19:29)
    PiS znaczy BIEDA. Także dla nauczycieli.
  • ~dergf
    (2017-03-31 18:01)
    brutto, brutto, brutto - po jasny hhhh podjecie pensje brutto skoro nikt ich nie otrzymuje brutto???
  • ~lenka
    (2017-03-31 17:22)
    No to sie wyzyli na nauczycielach pisowscy katolicy..opluli poslowie.takie piekielko chrzescijanskie.wstyd i tak jest ze wszystkim.ja nigdy nie chcialabym byc nauczycielem i to jeszcze za takie grosze.ci tak pluja i ujadaja powinni ******* chociaz jeden dzien na nauce z mlodzieza jako nauczciele. Ja chyle czola i dziekuje za wyksztalcenie moich dzieci.nauczyciel powinien zarobic tyle co posel.zeby mogl doksztalcac sie byloby to z korzyscia dla uczniow. Nauczyciele glosowali na pis.ktory ich teraz zniewaza i opluwa.
  • ~Zosia
    (2017-03-31 16:14)
    Nauczyciele porównując do innych grup zawodowych zarabiają dobrze.
  • ~Nina
    (2017-03-31 13:36)
    Nauczyciele mają takie zarobki bo nie są solidarni.Gdyby strajkowali wszyscy w obronie dobrej szkoły i swoich warunków pracy,to może by coś osiągnęli.Niestety,boją się że mogą stracić pracę,nie potrafią też się zjednoczyć,być razem w tak ważnej dla nich i szkoły sprawie.A tylko RAZEM ,wszyscy ,możecie być pewni spokojnego jutra.Tego Wam życzę.
  • ~gog
    (2017-03-30 22:02)
    Może w San Escobar tyle zarabiają,bo na pewno nie w Polsce.
  • ~Tarantula
    (2017-03-30 18:53)
    Po polskiemu potrzebna pisać "o połowe mnij".
  • ~NN
    (2017-03-30 14:45)
    Mój dodatek motywacyjny 70 zł netto od roku. Pracuję dobrze 33 lata. Inni w mojej szkole podobnie. To zależy też od środków samorządowych
  • ~mamusia
    (2017-03-30 13:42)
    A że obecny system szkolnictwa w Polsce jest prokorepetycyjny ,więc dodałbym do tych 18-stu godzin w szkole ,12 godzin przy udzielaniu korepetycji.Minimum 30 złotych na godzinę (netto=brutto) i mamy 360 złotych dodatkowo na tydzień,taka lewizna na waciki. W starym systemie z korepetycji korzystały osły lub uczniowie przed ważnym egzaminem,obecnie korepetycje obejmują wszystkich i do tego cały okres edukacji. I właśnie tu jest pies pogrzebany ;-)
  • ~Nauczyciel - emeryt
    (2017-03-30 12:46)
    Lenie, nieroby, niedouczeni. Te inwektywy zamiennie przypisuje komputerowa "brać" dowolnej grupie zawodowej, o której zarobkach aktualnie się dyskutuje. Tu zapewne odzywają się obecni, ale głównie byli prymusi, którzy, jak wiadomo, nikomu nie mają nic do zawdzięczenia, a mądrość wszelaką posiadają z przyrodzenia i własnego sprytu. Wiem co mówię, bo dziesiątki lat uczyłem i dorosłych, i młodzież, i dzieci. Jeśli ktoś ma szacunek i pamięć do starego belfra, to nie ma to nic wspólnego z mądrością. Co zaś się tyczy pieniędzy, to wystarczały na skromne życie. Zazdrośnie spoglądałem na innych, którzy mając mniejsze wykształcenie i mniej stresów, mogli żyć lepiej. Pasja ( raz większa, raz mniejsza), przekonanie, że robię coś ważnego i oczekiwanie na upragnione wakacje, by pobyć z rodziną, naładować akumulator i znowu wrócić do klasy - to jedynie spowodowało, że wytrwałem w zawodzie do emerytury. Nie pieniądze. Rozumiem też, że swoje frustracje wylewają tu również ci, którym za pracę proponuje się mniejsze pieniądze, niż te, o jakich mowa w artykule. Mogę tylko powiedzieć, że mi przykro, ale życzę powodzenia.
  • ~elania
    (2017-03-30 10:59)
    Jak im tak źle to niech się przekwalifikują jak kiedyś radzili górnikom, hutnikom i stoczniowcom. Kasy w Lidlu, Biedronce, Tesco czekają.
  • ~Bogdan
    (2017-03-30 10:03)
    Po pierwsze pensja brutto!!! minimalna jest jednocześnie maksymalną. Na rękę z dodatkami około 2500..2700 zł MAX. Godzin pracy 18 + okienka min 4 + dodatkowe niepłatne zajęcia np projekty edukacyjne itp, spotkania z rodzicami, konferencje itp. Cudów nie ma. Trzeba to zobaczyć i odczuć aby się wypowiadać. To, że jakiś szkodnik pracuje 18 godzin to nie znaczy, że wszyscy tacy jesteśmy. Jeszcze najważniejsze zawsze prowadzam nowe rzeczy a nie tak jak zalewska, że polska szkoła (małe p) zacznie się 1 września 2017 - zacznie się ale tępota i głupota. Mądrzy i lepsi odejdą z zawodu a zostaną ci słabi. Jak mam jeździć po kilku szkołach to mam to gdzieś.
  • ~Kasia
    (2017-03-30 07:49)
    Skoro nauczyciel ma tak wspaniale, Dlaczego Pan Kaczyński woli być posłem ? Dlaczego Pani minister woli porządzić? Męczyła się harówką? 18 godzin to tylko zajęcia , a opieka 2 godz. W tygodniu za darmo. Poza tym nauczyciel jest do dyspozycji 40 godzin tygodniowo. Kto znowu sieje tę propagandę ?
  • ~Kris2903
    (2017-03-29 20:46)
    Nauczyciele zarabiają grosze - niestety. Szkoliłem kiedyś dorosłych z zakresu obsługi systemu informatycznego w firmie. To ciężka robota. Nie chciałbym tak pracować na chleb. Oczywiście inaczej jest z nauczycielem W-F a inaczej z belfrem który ma przekazać konkretną wiedzę...
  • ~mg
    (2017-03-29 14:51)
    Każdy może być nauczycielem, ciekawe kto chce tyle zarabiać.?
  • ~mnm
    (2017-03-29 12:39)
    Im więcej nauczyciele będą zarabiać tym więcej będą mogli czasu poświęcić na dokształcanie się (kupowanie materiałów, wyjazdy itp), lepsza motywacja do pracy. Większe zarobki to więcej osób z "wyższej" półki - zapytacie po co? a po to żeby nasze dzieci po wyjściu ze szkoły były mądre. Myślicie, że wolontariusz za minimalne stawki będzie się tak samo starał by wykształcić jak najlepiej kolejne pokolenia? A bez coraz wyższych umiejętności, zwłaszcza w myśleniu, u kolejnych pokoleń to gdzie ten Naród pójdzie?
  • ~Konrad Wallenrod
    (2017-03-29 10:21)
    Cztery klasy podstawowej wystarczy.Po co wiecej ?.
  • ~nauczyciel (ka)
    (2017-03-29 09:40)
    -18 godzin w tygodniu - jest to 18 godzin przy tablicy, nikt nie liczy opieki całodobowej na wyjazdach (wycieczkach, konkursach, prezentacjach itp). Znajdź inną grupę zawodową, która za darmo pojedzie w delegacje, nie wspominając o odpowiedzialności podczas tych wyjazdów. Można tu jeszcze wspomnieć o kilkugodzinnych nasiadówach 2razy w miesiącu zwanych posiedzeniami Rady Pedagogicznej, popołudniowych wywiadówkach, dniach otwartych, lekcjach pokazowych i innych. - Wszystkie weekendy wolne - nauczyciel nie może wziąć urlopu na żądanie (ma tylko ten ustawowy) i wszystkie szkolenia zewnętrzne, kursy i dokształcania odbywają się w weekendy. Jeżeli szkoła, np. średnia, prowadzi klasy zaoczne, to nauczyciele swoje "18h" mają w soboty i niedziele również. -3 miesiące urlopu - nie znasz przepisów, to widać, nauczycielowi przysługuje prawo do 4 tygodni nieprzerwanego urlopu. Pozostały "czas wolny", kiedy nie są realizowane zajęcia edukacyjne, nauczyciele mają obowiązek wykorzystać na min.: przygotowywanie rozkładów materiału (nie sądzisz chyba, że we wrześniu nauczyciel wchodzi do szkoły bez planu na cały rok), pisanie programu nauczania lub/i ich dostosowanie do potrzeb i zadań szkoły, przygotowywanie dokumentacji uczniów (czy masz pojęcie, że istnieje coś takiego jak dzienniki lekcyjne, arkusze ocen, świadectwa itp), tworzenie dokumentów wymaganych przez Dyrekcję, Organ Prowadzący (Gmina, Powiat, Miasto) takich jak: ewaluacja, monitoring pracy własnej, opinie o uczniach. - Roczny urlop na poratowanie zdrowie ile razy chcą - Urlop etn jest możliwy pod warunkiem skierowania przez lekarza medycyny pracy (komisja ZUS podtrzyma decyzję), nauczyciela, który ma nieprzerwany staż pracy min. 7 lat i szkoła jest jego jedynym miejscem zatrudnienia. Urlop ten można wziąć 3 razy na nie dłużej niż rok lub kilka razy, tak by nie przekroczyć w sumie 3 lat. Jest on płatny 100% gołego etatu bez dodatków (ile to brutto masz w artykule). - Ile te nieuki mają zarabiać - przepisy stanowią, że aby nauczać w danej dziedzinie trzeba mieć ukończony co najmniej 1st. studiów. nauczyciele uczący kilka przedmiotów mając więc kilka kierunków studiów lub podyplomówek w niektórych przypadkach. Wykształcenie zdobywają w weekendy (często kosztem rodziny), a pokój nauczycielski to chyba miejsce gdzie przypada najwięcej mgr i często dr na metr kwadratowy. Ile mają zarabiać?
  • ~BB
    (2017-03-29 09:35)
    Jeśli ktoś uważa, że nauczyciel ma świetnie, niech się przekwalifikuje i sam zostanie nauczycielem. Żaden problem.

Może zainteresować Cię też: