Oszustwa internetowe, które wykorzystują naszą życzliwość

Oszuści coraz częściej wykorzystują relacje międzyludzkie i bliskie więzi, aby zdobyć czyjeś zaufanie i sprytnie wyłudzić pieniądze. W jaki sposób?

Wyobraź sobie, że dostajesz pilną wiadomość od znajomego lub członka rodziny – proszą o szybką pomoc, naciskają, że liczy się każda minuta, a jednocześnie unikają rozmowy telefonicznej. Brzmi podejrzanie? To właśnie typowa strategia oszustów, którzy grają na emocjach, by zdobyć Twoje zaufanie i ukraść pieniądze.

Wiadomość od znajomego i prośba o BLIK – co robić, gdy ktoś podszywa się pod bliskich? / Materiały prasowe

To jedna ze znanych metod wyłudzeń pieniędzy. W odpowiedzi na rosnące zagrożenia Credit Agricole przygotował darmowy ebook na temat bezpieczeństwa w sieci. Znajdziesz w nim m.in. opis tej i innych popularnych technik stosowanych przez oszustów, a także dowiesz się, po czym je rozpoznać i gdzie zgłosić.

Zajrzyj za kulisy działania oszustów! E-book przedstawia ich metody w formie wciągających historii – to fikcyjne scenariusze, które w prosty i przystępny sposób pokażą Ci, na jakie triki warto uważać. Sprawdź, jak rozpoznać zagrożenie, zanim będzie za późno!

E-book możesz pobrać i przechowywać na telefonie – to praktyczne narzędzie, po które możesz sięgnąć w każdej chwili, aby uchronić siebie lub swoich bliskich. Warto podzielić się nim m.in. z przyjaciółmi czy rodziną. Wspólne dbanie o bezpieczeństwo w sieci zwiększa szansę na łatwiejsze rozpoznanie próby oszustwa. Dlatego warto o tym rozmawiać z innymi.

Jak wygląda oszustwo z prośbą o kod BLIK?

Oszuści zaczynają od oszukania użytkownika portalu społecznościowego (np. Facebooka), w taki sposób, aby podał im swoje dane logowania. Następnie za pomocą wbudowanego komunikatora (np. Messenger) piszą w jego imieniu do znajomych, wykorzystując prawdziwe dane i autentyczne relacje, by ich wiadomość wyglądała wiarygodnie.

Najczęściej proszą o szybką pożyczkę, tłumacząc się nagłą sytuacją, trudnością z wypłaceniem pieniędzy, niedziałającą kartą płatniczą lub np. potrzebą opłacenia recepty w związku z chorobą. Działają podobnie, jak w metodzie „na wnuczka” – wywołują emocje, żerują na życzliwości i liczą na Twoją natychmiastową reakcję. „Jak najszybciej podaj mi kod BLIK, to wypłacę sobie pieniądze z bankomatu” – tak można streścić oczekiwania oszusta.

Wiadomość od znajomego i prośba o BLIK – co robić, gdy ktoś podszywa się pod bliskich? / Materiały prasowe

Nie daj się złapać na ich sztuczki! Jeśli coś wzbudza Twoje wątpliwości, zawsze sprawdź, czy naprawdę rozmawiasz ze znaną Ci osobą. Na przykład zadzwoń do niej i porozmawiaj, a jeśli nie byłoby to możliwe, to zapytaj ją o coś, co tylko Wy możecie wiedzieć (i nie było tego w historii Waszej rozmowy w komunikatorze). To chwilowe powstrzymanie emocji i racjonalne spojrzenie na sytuację może uchronić Cię przed stratą pieniędzy.

W e-booku „Bezpieczeństwo w sieci. Jak ochronić siebie i swoje pieniądze” Credit Agricole znajdziesz wskazówki, co robić w takiej sytuacji i gdzie zgłosić ten rodzaj oszustwa.

Cechy charakterystyczne oszustw z prośbą o kod BLIK

Oszustwo tego rodzaju ma kilka cech, które możesz łatwo rozpoznać, gdy wiesz, na co zwrócić uwagę. Poniżej przedstawiamy najważniejsze sygnały ostrzegawcze.

  • Prośba o natychmiastową pomoc i presja czasu – oszust sugeruje, że sprawa jest pilna i wymaga szybkiej reakcji.
  • Brak możliwości kontaktu głosowego – osoba unika rozmowy telefonicznej, tłumacząc się np. niskim poziomem baterii.
  • Zwięzłe, niejasne wiadomości – komunikacja jest krótka i ogólnikowa, co utrudnia weryfikację szczegółów.

Chroń się w sieci – pobierz darmowy e-book od Credit Agricole

Aby ułatwić codzienne bezpieczeństwo w sieci, Credit Agricole przygotował e-book zawierający informacje na temat najpopularniejszych oszustw. Ten przewodnik to praktyczne narzędzie obronne, które możesz mieć zawsze pod ręką.

W przewodniku poznasz nie tylko najczęstsze metody działania oszustów, ale także wciągające historie, które pokazują, jak mogą wyglądać prawdziwe próby wyłudzeń. Dzięki nim łatwiej rozpoznasz zagrożenie i będziesz wiedzieć, jak się przed nim uchronić!

Ważnym elementem e-booka jest lista zasad bezpieczeństwa — możesz zrobić screena i mieć ją zawsze pod ręką. Przyda się zarówno Tobie, jak i Twoim bliskim. Pamiętaj szczególnie o seniorach w Twoim otoczeniu i innych osobach, które mogą być mniej zaznajomione z technikami działania oszustów. Pobierz darmowy e-book i nie daj się złowić oszustom!

Wiadomość od znajomego i prośba o BLIK – co robić, gdy ktoś podszywa się pod bliskich? / Materiały prasowe

Jak reagować, gdy dostaniesz podejrzaną prośbę o kod BLIK?

Pamiętaj – jeśli otrzymasz wiadomość z prośbą o pilną pożyczkę, zawsze upewnij się, kto naprawdę do Ciebie pisze. Prosty telefon lub kontakt przez inną aplikację mogą rozwiać wątpliwości i uchronić Cię przed oszustwem. Ostrożność i chwila na sprawdzenie to najlepsze zabezpieczenie przed działaniem pod presją.

Pobierz e-book Credit Agricole i zyskaj praktyczne narzędzie, które pomoże Ci zadbać o bezpieczeństwo w sieci, a także unikać najczęstszych pułapek. To nie tylko wsparcie dla Ciebie – podziel się nim z bliskimi, aby wspólnie budować większą świadomość i chronić siebie nawzajem przed zagrożeniami online!