W ustawie umożliwiającej przekazanie sprzętu znalazło się co prawda zwolnienie z podatku od darowizn, jednakże podatek dochodowy tysiące rodziców uczniów musiałoby zapłacić.

Reklama

Rozporządzenie zwalniające z PIT

Reklama

Resort finansów w ostatniej chwili opublikował rozporządzenie zwalniające z obowiązku zapłaty PIT, które wchodzi w życie we wtorek 23 kwietnia.

"Prace nad projektem rozporządzenia rozpoczęły się niezwłocznie po zdiagnozowaniu braku niezbędnych rozwiązań podatkowych w tym projekcie, które zapewniłyby neutralność podatkową dla osób, które otrzymały omawiane świadczenia na podstawie ustawy o wsparciu" - przekazało ministerstwo redakcji biznesowej tvn24.pl.

Rozporządzenie było koniecznie, bowiem "podatnik, który na podstawie ustawy o wsparciu otrzymał na własność w 2023 r. laptopa albo bon na zakup laptopa, uzyskuje podatkowy przychód w rozumieniu ustawy PIT. Zatem wartość tego świadczenia podlega obowiązkowi wykazania w rocznym zeznaniu podatkowym składanym za 2023 r. i opodatkowania", wyjaśniało MF.

Koniec z laptopami dla uczniów

Flagowy projekt PiS rozpoczął się od przetargu na zakup laptopów dla czwartoklasistów jesienią 2022 roku. Komputery zaczęto jednak przekazywać uczniom na początku roku szkolnego 2023/2024, tuż przed wyborami parlamentarnymi. Laptopy miały trafić do niemal 400 tys. dzieci.

W styczniu 2024 roku minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski i ministra edukacji Barbara Nowacka zdecydowali się zamknąć laptopowy program Prawa i Sprawiedliwości. Czwartoklasiści we wrześniu 2024 roku już nie dostaną komputerów na własność.

Zawiadomienie do prokuratury

Ponadto szef resortu cyfryzacji złożył zawiadomienie do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa przy przetargu na laptopy.

Do magazynu NASK wróciło ponad 10 tysięcy laptopów, które miały być przekazane w ramach programu - informował w lutym na antenie TVN24 Biznes i Świat wiceminister cyfryzacji Dariusz Standerski. W tym pośpiechu, w tym braku przygotowania, w ustawie o laptopach nie przewidziano, co można zrobić z komputerami, które zostaną zwrócone - mówił.