Z ulgi na dzieci korzysta ponad 4,6 miliona podatników. Jednak - jak donosi "Rzeczpospolita" - rodzice, posiadający tylko jedno dziecko, zauważają coraz większe trudności w dostosowaniu się do obowiązujących limitów dochodów. W ostatnich latach z ulgi wypadli nawet ci, których zarobki są poniżej średniej krajowej, a pracownicy o minimalnej pensji coraz szybciej zbliżają się do granicy limitu dochodów.

Reklama

Problem z ulgą na dziecko

"Rzeczpospolita" przypomina, że limit dochodów został ustalony w 2013 roku, jednak od tego czasu pensje znacząco wzrosły. W 2013 roku minimalne wynagrodzenie wynosiło 1,6 tysiąca złotych, zaś średnie sięgały 3,65 tysiąca złotych. W bieżącym roku, od lipca, minimalne wynagrodzenie wzrośnie do 4,3 tysiąca złotych, a średnie wynagrodzenie prawdopodobnie przekroczy 8 tysięcy złotych.

Reklama

Ulga podatkowa polega na zmniejszeniu podatku zgłaszanego w rocznym zeznaniu podatkowym. Na każde pierwsze i drugie dziecko można odliczyć 1112,04 zł rocznie, na trzecie 2000,04 zł, a na czwarte i kolejne - po 2700 zł. Rodzice jedynaka, którzy są małżeństwem, mogą skorzystać z ulgi, jeśli ich łączny roczny dochód nie przekracza 112 tysięcy złotych, co stanowi nieco ponad 9 tysięcy złotych miesięcznie.

Reklama

Ulga na dzieci a limity dochodów

Według artykułu 27f ust. 2 ustawy o PIT korzyściami z ulgi mogą cieszyć się rodzice jedynaków, o ile ich wspólny roczny dochód nie przewyższa 112 tys. zł, niezależnie od tego, czy są małżeństwem, czy nie. Tę samą kwotę ograniczenia dochodu mają samotni ojcowie oraz matki. W przypadku, gdy rodzice nie są małżeństwem, dochód jednej osoby starającej się o ulgę nie może przekroczyć 56 tys. zł rocznie.

Co można odliczyć od dochodu?

Grzegorz Ogórek, doradca podatkowy, dyrektor w Vialto Partner, powiedział "Rzeczpospolitej", że minusem jest także to, że dochód wyliczany na potrzeby ulgi możemy pomniejszyć tylko o składki na ubezpieczenia społeczne (a liniowcy także o zdrowotne). Nie odliczymy od niego darowizn, wydatków na rehabilitację czy na termomodernizację domu.

Jak widać, nie dość, że limity nie rosną, to jeszcze bardzo łatwo je przekroczyć – mówi Grzegorz Ogórek. Podkreśla także, że ustawodawca powinien się je zwaloryzować, bo nie długo może się okazać, że mało komu przysługuje ta ulga.

Ulga na dziecko - ile można odliczyć?

Ulga polega na obniżeniu kwoty podatku zgłaszanego w rocznym zeznaniu. Dla pierwszego i drugiego dziecka możliwe jest odliczenie 1112,04 zł rocznie (co miesiąc 92,67 zł). Na trzecie dziecko przysługuje ulga w wysokości 2000,04 zł (czyli 166,67 zł miesięcznie), a dla czwartego i kolejnych 2700 zł rocznie (co miesiąc 225 zł).

Odpis podatkowy jest dostępny zarówno dla niepełnoletnich dzieci, jak i starszych uczących się (do 25 roku życia, o ile nie przekroczą określonego limitu dochodów). Również dla dzieci otrzymujących zasiłek pielęgnacyjny lub rentę socjalną, bez względu na ich wiek. Ulga podatkowa przysługuje od miesiąca narodzin dziecka.

Do kiedy trzeba się rozliczyć?

Do końca kwietnia 2024 roku podatnicy mają możliwość złożenia deklaracji podatkowej za poprzedni rok. Większość z nich korzysta z usługi Twój e-PIT dostępnej w e-Urzędzie Skarbowym. W bieżącym roku osoby prowadzące działalność gospodarczą oraz działy specjalne produkcji rolnej mogą skorzystać z tej usługi po raz pierwszy. Dodatkowo, osoby posiadające zawieszoną działalność gospodarczą również mogą dokonać rozliczenia podatkowego.