Prezydent zaproponował zwiększenie kwoty wolnej od podatku dla rodzin z dziećmi. Bronisław Komorowski zastrzegł, że wymaga to konsultacji z rządem.
Podczas zorganizowanej w Pałacu Prezydenckim debaty "Polak mały w przedszkolu, w żłobku" Komorowski przekonywał, że taka inicjatywa powinna zjednoczyć wszystkie partie polityczne.

Reklama

Chce więc zaproponować siłom politycznym, aby zespół ekspertów Kancelarii Prezydenta budował koncepcję zwiększania kwoty wolnej od podatku w zależności od liczby dzieci w rodzinie. Chodzi generalnie o to, aby ulga była tym większa, im więcej jest dzieci - wyjaśnił Komorowski dodając, że powinna być ona związana przede wszystkim z pierwszym i drugim dzieckiem.

Prezydent zastrzegł, że nowa ulga musi być bezpieczna dla budżetu państwa. Dlatego niezbędne są liczne konsultacje, między innymi z ministrem finansów. Zdaniem Bronisława Komorowskiego, konsultacje z rządem powinny być bardzo poważne i spokojne, bez dociskania kogoś do muru. Wydaje mi się, że sam kierunek jest warty budowania akceptacji dla niego - dodał prezydent.

Minister w Kancelarii Prezydenta Irena Wóycicka przekonuje, że obecna oferta opieki nad małymi dziećmi jest niewystarczająca. Obecny stan jest daleki od potrzeb. W prawie dziewięćdziesięciu procentach polskich gmin nie ma nawet jednej instytucji opiekuńczej dla dzieci do trzeciego roku życia - mówi Irena Wóycicka. Według niej, dostęp do takiej opieki jest teraz głównym wyzwaniem polityki rodzinnej.