VAT - Od 1 kwietnia 2013 r. zaczną obowiązywać, nowe wyższe stawki podatku VAT na wybrane artykuły i usługi

Reklama

Faktury - Od 1 stycznia 2013 r. podatników czekają zmiany w sposobie wystawiania faktur. Zmianie ulegnie np. nazewnictwo.

Ulga na złe długi - W związku z ustawą deregulacyjną podatnicy będą mieli możliwość łatwiejszego sposobu skorzystania z ulgi na złe długi

Nowa definicja podróbki - Od 2013 roku zmieni się definicja pojęcia próbki. Według nowych przepisów próbką będzie egzemplarz, który można zidentyfikować jako próbkę, a nie jak to było dotychczas – niewielka ilość produktu, która ma na celu promocję sprzedaży.

Kasy fiskalne - Od 1 stycznia 2013 podatnicy, którzy w swojej działalności gospodarczej korzystają z kas fiskalnych będą musieli przechowywać kopie paragonów z kas fiskalnych przez pięć lat, a nie jak to było dotychczas tylko przez dwa lata.

Podatki lokalne - W 2013 roku stawki podatków lokalnych, między innymi podatku od nieruchomości, będą wyższe niż w 2012 roku.

Zmiany w PIT - Od 2013 roku prawo do odliczenia w zeznaniu rocznym ulgi prorodzinnej będzie zależało nie tylko od ilości posiadanych dzieci, ale również w niektórych przypadkach od dochodu rocznego podatnika.

Ulga internetowa po nowemu - Z ulgi internetowej na nowych zasadach będą mogli korzystać podatnicy, którzy w latach 2005 - 2011 nie dokonywali odliczeń z tego tytułu lub po raz pierwszy uwzględnią ulgę w rozliczeniu za rok 2012.

Zmiany w rozliczaniu twórców - Od nowego roku twórcy, którzy uzyskują przychody z praw autorskich, będą musieli stosować nowe zasady rozliczania 50-proc. kosztów uzyskania przychodów.

Rosną grzywny za przestępstwa skarbowe - W związku z planowanym podwyższenie w 2013 roku wynagrodzenia minimalnego za pracę do kwoty 1600 złotych, zmienią się również stawki grzywny za wykroczenia i przestępstwa skarbowe.

Akcyza - Od 2013 roku w Polsce zacznie obowiązywać, nowa, wyższa stawka akcyzy na papierosy.

Więcej informacji o zmianach podatkowych w 2013 roku w serwisie GazetaPrawna.pl.