Rządy 17 krajów strefy euro rozważają wprowadzenie podatku bankowego, poprzez który sektor prywatny uczestniczyłby w ratowaniu finansów publicznych Grecji - pisze w poniedziałek niemiecki dziennik "Die Welt". Podatkiem objęte byłyby również banki, które "nie są bezpośrednio zaangażowane w Grecji" - informuje dziennik, powołując się na źródła dyplomatyczne zaangażowane w sprawę.

Reklama

Według tego scenariusza prywatny sektor bankowy ma między innymi "uczestniczyć w wykupieniu greckich obligacji" - pisze gazeta. Specjalny szczyt krajów strefy euro jest zaplanowany na czwartek w Brukseli. Ma być podczas niego stworzony nowy plan pomocy dla Aten. "Die Welt" pisze również, że niektóre wpływowe osoby w Międzynarodowym Funduszu Walutowym (MFW) nie chcą, by organizacja ta brała udział w nowym programie pomocowym dla Grecji.

"Wielu ludzi w MFW ma dosyć" i poważnie wątpi, czy Grecji uda się wprowadzić w odpowiednim czasie zaplanowane reformy gospodarcze - twierdzą dyplomaci, na których powołuje się dziennik. "Die Welt", nie podając od kogo pochodzi pomysł podatku bankowego na pomoc dla Grecji, przypomina, że Niemcy zamierzają wprowadzić od jesieni podatek od zysków swoich banków. Ma on zasilić fundusz z którego finansowane będzie pomoc dla instytucji finansowych na wypadek kolejnego kryzysu.