Polacy polubili składanie zeznań podatkowych przez internet: w tym roku z tej metody skorzystało już ok. 600 tys. osób, dwa razy więcej niż w poprzednim. Jednak ci, którzy wysłali PIT za pomocą któregoś z komercyjnych programów, powinni sprawdzić, czy dotarł on do celu.
Reklama
Część zeznań zamiast do prawidłowego systemu mogła trafić do tzw. testowego. A wtedy jest tak, jakby rozliczenia w ogóle nie było, i podatnikowi grozi kara grzywny do 2772 zł.
W kwietniu Ministerstwo Finansów wydało komunikat, w którym zaleca korzystanie z autoryzowanego przez siebie oprogramowania udostępnianego na stronie www.e-deklaracje.gov.pl.
Podatnicy korzystający z innych, komercyjnych programów (a takich jest większość) mogą mieć bowiem kłopoty. Chodzi o to, że na serwerach resortu stworzono dwa systemy: tzw. produkcyjny, do którego powinny trafiać nasze PIT-y, oraz testowy, gdzie można w ramach ćwiczeń sprawdzić, jak działa e-rozliczanie.
Problem w tym, że oznaczenie, co jest testem, a co wysłanym formularzem podatkowym, nie jest w niektórych programach wystarczająco czytelne. Jak przyznaje Sebastian Moździoch z firmy Neonet Consulting, użytkownicy mogą wybrać opcję „test” przez pomyłkę lub niewiedzę, a wtedy ich rozliczenia trafią wyłącznie do systemu testowego, choć dostali zwrotnie urzędowe potwierdzenie odbioru (UPO). I podatnik jest przekonany, że złożył zeznanie, choć faktycznie nie dopełnił tego obowiązku.
Podobnie jest, jeśli e-PIT trafi do systemu testowego z błędem. – Jeśli np. wpisano błędne dane podatnika lub złą kwotę przychodu za poprzedni rok, system prawidłowy resortu finansów zwróci na to uwagę i odrzuci zeznanie. A testowy przyjmie zeznanie bez protestu – tłumaczy Moździoch.
Dlatego ci, którzy rozliczenie z fiskusem odłożyli na ostatnią chwilę, powinni skorzystać z ministerialnych aplikacji lub ze sprawdzonych programów komercyjnych. A osoby, które mają wątpliwości, czy ich e-PIT został poprawnie wysłany, mogą jeszcze zweryfikować jego status. Wystarczy wpisać numer referencyjny podany na UPO pod adresem http://e-deklaracje.mf.gov.pl/files/pdf/UPO_v3-0.pdf. Status ten można zweryfikować bez względu na to, w jakim programie wypełniono i przesłano e-deklarację.