>>>Ten program rozliczy cię z fiskusem

Reklama

Ferie zimowe dla przedsiębiorców w miejscowościach turystycznych to czas zwiększonej sprzedaży towarów i usług. Dla pracowników urzędów kontroli skarbowej (UKS) to okres intensywnych działań w ramach akcji „Weź paragon”. Jej celem jest sprawdzenie, czy przedsiębiorcy ewidencjonują sprzedaż w kasach fiskalnych.

Kontrole objęły nie tylko obiekty działające cały rok, np. stacje paliw, ale także te otwarte jedynie w sezonie, takie jak wypożyczalnie sprzętu narciarskiego. Urzędnicy kontrolowali sklepy, kioski, stragany, punkty gastronomiczne oraz punkty usługowe, m.in. fryzjerskie, kosmetyczne, przewozy osób busami itp. Inspektorzy pracowali nie tylko w dni robocze, ale również w soboty i niedziele, a także w godzinach popołudniowych i wieczornych.

Tak szeroko zakrojona akcja kontrolna przyniosła efekty. Przez sześć tygodni urzędnicy skarbówki wystawili 7 tys. mandatów na ponad 1,5 mln zł. Najwięcej nieprawidłowości wykryli w sklepach spożywczych, wielobranżowych i na stacjach paliw. Dla porównania w czasie zimowych ferii w 2010 roku inspektorzy UKS wystawili 5,8 tys. mandatów na kwotę 1,2 mln zł.

Wykroczenia najczęściej polegały na nierejestrowaniu sprzedaży w kasach i nieprowadzeniu ewidencji. Zdarzały się też przypadki niewydawania paragonów, a nawet braku kasy fiskalnej.Inspektorzy za wykrywane nieprawidłowości najczęściej nakładali mandaty. W UKS w Zielonej Górze średnia ich wysokość wyniosła 247 zł, choć zdarzył się też mandat w wysokości 2,5 tys. zł. "Ukaraliśmy tak właściciela dyskoteki za niedopełnienie obowiązku nadzoru nad pracownikami, którzy prowadzili sprzedaż z pominięciem kas" - mówi Anna Baran z UKS w Zielonej Górze.