Nową obowiązkową składkę szykują pracującym senatorowie PO. Przygotowali już założenia do ustawy o podatku pielęgnacyjnym. Dokument ma być gotowy pod koniec roku. Nowe obciążenie, które wyniosłoby 1 proc. wynagrodzenia, ma zapewnić finansowanie pomocy osobom potrzebującym stałej opieki. Jednocześnie parlamentarzyści Platformy zamierzają zmienić system wypłaty tego zasiłku. Dziś otrzymuje go każdy, kto przekroczył 75. rok życia. Po reformie zasiłek objąłby tylko niesprawnych. Poza tym wypłacany byłby w czekach przeznaczonych wyłącznie na opłacenie usług pielęgnacyjnych.

Pomysł senatorów odpowiada na zmiany tendencji demograficznych. W 2035 r. w Polsce przybędzie 63 proc. osób powyżej 65 lat. Liczba ta wzrośnie z 5,1 do 8,4 mln. 12,6 proc. z nich będą stanowić ludzie po osiemdziesiątce. Zmiana struktury wieku oznacza, że coraz większa grupa ludzi będzie potrzebować stałej opieki. Już dziś zapotrzebowanie jest tak duże, że NFZ nie jest w stanie podołać temu zadaniu. Fundusz ogranicza kontraktowanie długoterminowych świadczeń pielęgnacyjnych.

Nie znamy jeszcze reformy minister Kopacz, a już wiemy o nowym podatku. A pewnie czeka nas też wzrost składki zdrowotnej.