Każdy lubi chodzić do kina- wziąć popcorn, usiąść w wygodnym fotelu i delektować się każdym szczegółem filmu na dużym ekranie. A gdyby tak kino przenieść do domu? Telewizory o dużej przekątnej ekranu i wysokiej rozdzielczości nie są już miarą bogactwa i prestiżu. Choć nieprawdą jest, że zakup nowego telewizora na raty będzie nas kosztował tyle co kefir, to i tak coraz więcej z nas decyduje się na wymianę zasłużonych telewizorów kineskopowych na duże LCD bądź plazmę.

Reklama

>>>Porównaj ofertę platform cyfrowych

Jednakże sam telewizor jest tylko jednym krokiem naprzód do stworzenia kinowej atmosfery w domowym salonie. Kanały HD dostarczają nam panoramiczny obraz o kilkakrotnie większym odwzorowaniu szczegółów niż w tradycyjnej telewizji, uzupełniany wysoką jakością dźwięku w systemie Dolby Digital 5.1.

Kanałów HD w Polsce na razie jest jak na lekarstwo ale z szybkim rozwojem telewizji cyfrowych i ciągłą konkurencję pomiędzy platformami, oferta jest powiększana o nowe propozycje.

Ile złotych za kanał HD?

CYFRA+ w swoim najpełniejszym pakiecie "Pakiet Prestiżowy HD+" za 168,90 zł/m-c (bez promocji), oferuje 9 kanałów w jakości HD. Jednakże chcąc oglądać kanały HD nie trzeba wybierać koniecznie najdroższego abonamentu. Każdy z dostępnych na platformie pakietów, można rozszerzyć o pojedyncze kanały HD. Dla przykładu za Canal+ film HD i Canal+ sport HD zapłacimy 6zł/m-c a za National Geographic Chanel HD, EuroSport HD i MTVN HD zapłacimy 12zł/m-c. CYFRA+ jako jedyna posiada kanały Canal+ film HD, Canal+ Sport HD i National Geographic HD.

>>>Jak oglądać seriale i nie płacić

Cyfrowy Polsat posiada w swojej ofercie zaledwie 6 kanałów HD przy czym koszt pojedynczego kanału to 6 zł/m-c. Platforma nie przewiduje żadnego rozbudowanego pakietu, który w swojej cenie obejmuje wszystkie programy wysokiej jakości. Co więcej, kanałów HD nie da się dokupić do dwóch najtańszych ofert (Mini; Mini Max). Oznacza to, iż wykupując Pakiet Familijny za 37,90 zł/m-c można dokupić 4 kanały HD co podnosi abonament do 61,90 zł/m-c. Piątym kanałem jest HBO HD, które można wykupić za 6 zł/mies. jedynie przy posiadaniu pakietu Premium HBO (HBO, HBO2, HBO Comedy). Cyfrowy Polsat ma w swojej ofercie program Polsat HD i Polsat Sport HD, który nie jest dostępny za pośrednictwem żadnej innej telewizji satelitarnej

Kolejnym dystrybutorem telewizji satelitarnej jest Telewizja n. Udostępnia ona najszerszą gamę kanałów w jakości HD, gdyż ma ich aż 14. W przeciwieństwie do pozostałych platform, telewizja n nie pobiera dodatkowych opłat za kanały HD. Pojedyncze kanały wysokiej jakości zawierają się w podstawowych pakietach (16zł/m-c każdy) oraz HBO HD w pakiecie HBO za 25zł/m-c. Wewnętrznym rozwiązaniem jest też pakiet filmowy za 20zł/m-c zawierający kanały nFilm HD i nFilm HD2

>>>Tam najtaniej obejrzysz filmy

Widzowie mogą zatem wybierać spośród coraz to szerszej liczby kanałów HD. Sprzedawcom telewizji satelitarnej zależy na przyciągnięciu coraz większej liczby fanów, telewizji wysokiej jakości więc powinniśmy spodziewać się coraz większego ruchu i zmian w tym obszarze.

p