Do kiedy złożyć wniosek o dopłaty bezpośrednie 2025? Terminy składania wniosków

  • Od 15 marca do 15 maja 2025 – podstawowy termin składania wniosków o dopłaty. W tym okresie można bez żadnych kar złożyć wniosek za pomocą systemu elektronicznego.
  • Po 15 maja, do 9 czerwca 2025 – termin spóźniony (dla „zapominalskich”). Wnioski złożone po 15 maja, ale najpóźniej do 9 czerwca, będą przyjęte, jednak za każdy dzień roboczy opóźnienia płatność zostanie zmniejszona o 1%. Kary 1% nie liczą się za soboty, niedziele i święta, więc w praktyce liczone są dni robocze.
  • Po 9 czerwca 2025 – koniec przyjmowania wniosków. Wnioski złożone po 9 czerwca 2025 nie będą już w ogóle rozpatrywane, więc rolnik traci możliwość otrzymania dopłat za dany rok, jeśli tak bardzo się spóźni.
Reklama

Zmiany i poprawki we wnioskach o dopłaty bezpośrednie 2025

Jeżeli rolnik zorientuje się, że zrobił błąd lub musi coś zmienić we wniosku, może wprowadzać zmiany do 2 czerwca 2025 bez żadnych konsekwencji. Zmiany wprowadzone od 3 do 9 czerwca są traktowane podobnie jak spóźnione wnioski – powodują zmniejszenie płatności o 1% za każdy dzień opóźnienia. Po 9 czerwca korekty są możliwe tylko w szczególnych sytuacjach (np. wycofanie części wniosku przed decyzją lub korekty wskazane przez kontrolę ARiMR).

Do kiedy i gdzie złożyć wniosek o dopłaty bezpośrednie 2025?

Wnioski o dopłaty składa się wyłącznie przez internet – za pomocą aplikacji eWniosekPlus dostępnej na Platformie Usług Elektronicznych ARiMR. Jest to ten sam system, z którego rolnicy korzystali w poprzednich latach.

  • Brak komputera? ARiMR zapewnia wsparcie techniczne. Rolnicy, którzy nie mają dostępu do komputera lub internetu, mogą skorzystać z pomocy technicznej w biurach ARiMR. Pracownicy agencji pomogą wypełnić wniosek elektroniczny, a także udzielają porad telefonicznie poprzez infolinię.
  • Nowości w eWniosekPlus - w 2025 roku aplikacja została ulepszona, by zmniejszyć ryzyko błędów. System automatycznie sprawdza niektóre dane (np. wylicza powierzchnię działek, sprawdza ograniczenia) i podpowiada, jeśli brakuje załączników lub zaznaczeń. Dzięki temu łatwiej uniknąć pomyłek przy składaniu wniosku.
  • Pomoc doradców - w poprzednich latach Ośrodki Doradztwa Rolniczego (ODR) często pomagały rolnikom wypełnić wnioski. W 2025 roku może być trudniej z taką pomocą, ponieważ zapowiadano, że bezpłatne wsparcie doradców ODR nie będzie już dostępne dla wszystkich. Warto więc wcześniej zapoznać się z aplikacją lub poprosić o pomoc rodzinę, znajomych albo skorzystać z instrukcji ARiMR.

Wstępne stawki dopłat bezpośrednich na 2025 rok

Wszystkie stawki dopłat planowane na 2025 rok są podane w euro, ale finalnie rolnik dostanie je w złotówkach. Ostateczny przelicznik euro na złotówki poznamy w pierwszych dniach października 2025, kiedy Europejski Bank Centralny (EBC) poda oficjalny kurs wymiany euro dla dopłat. Kurs euro wpływa znacząco na wysokość dopłat w złotych – jeśli złoty jest mocny (niski kurs euro), dopłaty w zł będą niższe. W 2024 roku rolnicy się rozczarowali, bo umocnienie złotego (niższy kurs euro) spowodowało niższe wypłaty dopłat niż oczekiwano.

Główne rodzaje płatności bezpośrednich i ich planowane stawki (w euro)

  • Podstawowe Wsparcie Dochodów (PWD) – około 114,42 euro/ha. Jest to podstawowa dopłata do każdego kwalifikującego się hektara. (Dla porównania, w 2024 r. było to ok. 112,93 euro/ha).
  • Płatność redystrybucyjna (do 30 ha) – około 39,80 euro/ha. Przysługuje za pierwsze 30 hektarów (dla gospodarstw do 30 ha – za całość areału; dla większych – tylko za te pierwsze 30 ha). Ma na celu dodatkowo wesprzeć średnie i mniejsze gospodarstwa. Stawka jest podobna do ubiegłorocznej.
  • Płatność dla młodych rolników (MŁR)około 58,12 euro/ha. To wsparcie dla rolników, którzy rozpoczęli prowadzenie gospodarstwa i mają zwykle do 40 lat. Przyznawane jest maksymalnie przez 5 lat od złożenia pierwszego wniosku o tę płatność. Limit powierzchni objętej tą dopłatą to 50 ha – powyżej tego areału dodatkowa płatność nie przysługuje . (Dla porównania w 2024 r. stawka wynosiła ok. 60 euro/ha). Młody rolnik może otrzymywać tę płatność oprócz PWD i innych dopłat.
  • Płatność dla małych gospodarstw – 225 euro/ha (maksymalnie 1125 euro na gospodarstwo). To nowy, uproszczony system wsparcia od 2025 r., skierowany do posiadaczy niewielkich gospodarstw do 5 ha. UWAGA: Decydując się na tę płatność, rolnik rezygnuje z pozostałych dopłat bezpośrednich I filaru (czyli nie dostaje wtedy PWD, płatności redystrybucyjnej, płatności dla młodych rolników ani płatności związanych z produkcją) . W zamian otrzymuje jednorazowo 225 euro za każdy hektar (do 5 ha). Dzięki temu ma mniej formalności – to jedna płatność zamiast wielu. Rolnik wybiera tę opcję we wniosku (zaznacza odpowiednie pole). Ważne: wybierając płatność dla małych gospodarstw, nie można korzystać z ekoschematów, bo one również są częścią zwykłych dopłat bezpośrednich. Nadal jednak można otrzymywać inne wsparcie z II filaru, np. dopłaty ONW, płatności ekologiczne, rolno-środowiskowe czy zalesieniowe, a także przejściowe wsparcie krajowe (UPP, płatność do tytoniu).
  • Uzupełniająca Płatność Podstawowa (UPP) – około 13 euro/ha. Jest to dodatkowa krajowa płatność do niektórych upraw: zbóż, roślin oleistych (rzepak, rzepik), roślin wysokobiałkowych (np. strączkowych na nasiona) oraz do gruntów ugorowanych. W praktyce większość rolników uprawiających zboża itp. otrzyma te dodatkowe ~13 euro/ha. (W 2024 r. UPP wynosiła 14,77 euro/ha, więc nieco więcej).
  • Płatność niezwiązana do tytoniu (finansowana z budżetu krajowego) – około 0,52 euro/kg (w praktyce przelicza się to na powierzchnię uprawy, co daje ok. 0,52 euro/ha w przeliczeniu). To bardzo niewielka, symboliczna dopłata dla byłych producentów tytoniu (podtrzymanie wsparcia po likwidacji kwot tytoniowych).

Płatności bezpośrednie 2025 związane z produkcją - dopłaty do zwierząt i upraw

Oprócz dopłat podstawowych, rolnicy mogą otrzymać wsparcie powiązane z konkretną produkcją – tzw. płatności związane. Są to dopłaty za utrzymywanie określonych zwierząt lub uprawę wybranych roślin. Poniżej zestawienie najważniejszych z nich (stawki planowane na 2025 rok):

Dopłaty do zwierząt:

  • Krowy mleczne: około 96,64 euro za sztukę (maksymalnie do 20 krów w gospodarstwie). W kilku województwach (lubelskie, łódzkie, małopolskie, mazowieckie, podkarpackie, śląskie, świętokrzyskie) dopłata przysługuje już od pierwszej krowy, a w pozostałych województwach – od trzeciej krowy (czyli trzeba mieć co najmniej 3 krowy, by dostać dopłatę).
  • Bydło (opasy): około 75,53 euro za sztukę (również do 20 sztuk maksymalnie). Analogiczne zasady jak przy krowach – liczy się albo od 1. sztuki (w wymienionych województwach), albo od 3. sztuki w reszcie kraju.
  • Owce: około 25,80 euro za sztukę (dopłata przysługuje maksymalnie do 30 owiec – powyżej tej liczby nie ma już dopłaty za kolejne sztuki).
  • Kozy: około 11,27 euro za sztukę (maksymalnie do 20 kóz w gospodarstwie)..

Dopłaty do wybranych upraw na 2025 rok:

  • Buraki cukrowe: ok. 300,75 euro/ha.
  • Chmiel: ok. 436,67 euro/ha.
  • Len: ok. 101,85 euro/ha.
  • Konopie włókniste: ok.29,55 euro/ha .
  • Pomidory (przemysłowe): 550 euro/ha.
  • Truskawki (przemysłowe): ok. 272,14 euro/ha.
  • Ziemniaki skrobiowe: ok. 383,94 euro/ha.
  • Rośliny strączkowe na nasiona: ok. 206,09 euro/ha.
  • Rośliny pastewne (motylkowe drobne, trawy na nasiona itp.): ok. 103,70 euro/ha.

Uwaga: Listę upraw objętych wsparciem związanym co roku określa Plan Strategiczny – powyżej wymieniono najpopularniejsze. Inne uprawy jak soja, buraki siewne czy ziemniaki skrobiowe również mają wsparcie w podobnej wysokości.

Te stawki również zostaną przeliczone na złotówki według kursu z października 2025. Wysokość dopłat związanych może się zmieniać w zależności od liczby rolników, którzy się o nie ubiegają – jeśli bardzo wiele osób złoży wnioski na daną dopłatę, pula pieniędzy dzieli się między więcej hektarów czy sztuk, co może nieco obniżyć stawkę ostateczną.

Ekoschematy 2025 - jakie dopłaty?