Ryszard Petru podkreślił, że wprowadzanie takiej zmiany mogłoby spowodować wzrost obrotu sklepów o 4 proc., a także wzrost zatrudnienia do 40 tys. osób.

Reklama

Za pracę w niedzielę handlową przysługiwałoby podwójne wynagrodzenie, a także jeden dzień wolny - sześć dni przed lub sześć dni po pracującej niedzieli.

Zapowiedział również, że Polska 2050 "będzie namawiać wszystkich koalicjantów do poparcia tego projektu". Platforma Obywatelska była zwolenniczką wszystkich niedziel handlowych w miesiącu, w związku z czym mam nadzieję, że tutaj nie będzie problemu. Sądzę, że mamy szansę dogadać się też Lewicą - powiedział.

Inni przedstawiciele Polski 2050 zwracali uwagę, że odblokowanie handlu w niedzielę pozwoli zmniejszyć marnowanie żywności, poza tym uwzględnia interesy pracodawców, ale również dba o dobro pracowników i klientów.

Reklama

Coraz mniej Polaków za handlowymi niedzielami

Polacy są w tej sprawie podzieleni. Według sondażu z lutego tego roku, opublikowanego przez "Rzeczpospolitą", 46 proc. badanych jest za zniesieniem zakazu, a jego utrzymanie popiera 44 proc. Gazeta zauważa, że niedziele handlowe tracą zwolenników, ponieważ jeszcze we wrześniu także w badaniu UCE Research przeciwko zakazowi handlu w niedzielę opowiedziało się 54 proc. badanych.

Według lutowego badania za powrotem handlu w niedziele jest 46 proc. a przeciw - 44 proc. respondentów. Zdania w tej sprawie nie miało 10 proc. ankietowanych. Zakazowi w niedzielę sprzeciwiają się przede wszystkim wyborcy Koalicji Obywatelskiej (59 proc.), Lewicy (58,3 proc.) i Konfederacji (50 proc.) Największymi zwolennikami zakazu są wyborcy PiS (62,5 proc.), Bezpartyjnych Samorządowców (54,6 proc.) oraz Trzeciej Drogi (56,7 proc.).

Od 2020 r. zakaz handlu nie obowiązuje tylko siedem niedziel w roku: ostatnie niedziele stycznia, kwietnia, czerwca i sierpnia, a także w niedzielę przed Wielkanocą oraz w dwie kolejne niedziele poprzedzające Boże Narodzenie.

Niedziele handlowe w 2024 roku

W tym roku niedziele handlowe wypadają jeszcze w następujące dni:

  • niedziela handlowa 28 kwietnia
  • niedziela handlowa 30 czerwca
  • niedziela handlowa 25 sierpnia
  • niedziela handlowa 15 grudnia
  • niedziela handlowa 22 grudnia